25 lat panowania królowej Beatrix
Holandia rozpoczyna obchody
jubileuszu 25-lecia panowania królowej Beatrix. To okazja nie
tylko do fetowania powszechnie lubianej monarchini, ale także do
podkreślenia jedności i bogactwa wielokulturowego społeczeństwa, na którego czele ona stoi.
Dlatego poza oficjalnymi ceremoniami przewidziano m.in. spotkanie przedstawicieli różnych wyznań w Utrechcie. 15 grudnia zamknie ono program obchodów srebrnego jubileuszu królowej. Wcześniej po Holandii ma jeździć "pociąg młodzieży", który ma pozwolić młodym ludziom z różnych części kraju i środowisk, także imigrantom, na wzajemne poznanie się.
Tego rodzaju przedsięwzięcia mają szczególną wymowę w Holandii, gdzie muzułmanie stanowią 5% społeczeństwa, i gdzie doszło ostatnio, po zabójstwie reżysera Theo van Gogha, do waśni między chrześcijanami a muzułmanami. Nikt nie zginął, ale kościoły i meczety stały się celem ataków.
W programie uroczystości w Amsterdamie znalazła się m.in. krótka ceremonia w kościele Nieuwe Kerk, a także wielki koncert operowy na centralnym placu Dam.
W sobotę na nadzwyczajnej sesji zbierze się w Hadze parlament. Obecna będzie królowa i cały rząd, zaś każdemu deputowanemu będzie towarzyszył Holender lub Holenderka, którzy mają tyle lat, ile panuje Beatrix, czyli 25. Potem królowa i jej najbliżsi będą mogli odpocząć. Planowany jest wyjazd rodziny królewskiej do nadmorskiego kurortu Scheveningen.
Do listopada Beatrix chce objechać swoje "posiadłości" - od wszystkich prowincji Holandii po Antyle Holenderskie. Będzie się miała okazję osobiście przekonać, na ile potwierdzają się sondaże, w których 90% Holendrów deklaruje zadowolenie z rządów królowej, choć jednocześnie tylko 60% wspiera ideę monarchii w Holandii.