24 zabytkowe brytyjskie samoloty w Krakowie
Brytyjscy lotnicy w 24 zabytkowych samolotach pojawią się w czwartek w Krakowie. Dragony, pipery, challanger, a być może także i spitfire oraz kilkanaście historycznych, brytyjskich samolotów przyleci do stolicy Małopolski.
Jeśli piloci tych zabytkowych maszyn wyrażą zgodę, być może przez kilka najbliższych dni będzie można z bliska zobaczyć maszyny, których nie ma w kolekcji Muzeum Lotnictwa Polskiego. Decyzje o ewentualnej ekspozycji latającego muzeum zapadną w czwartek wieczorem.
W rocznicę bitwy 30 członków królewskiego stowarzyszenia lotniczego "The Air Squadron" z Wielkiej Brytanii przyleciało do Polski na warszawskie obchody 66. rocznicy bitwy o Anglię. Weterani przylecieli na zaproszenie dowódcy Sił Powietrznych. Podczas uroczystości przed pomnikiem poświęconym polskim pilotom poległym w latach 1939-1945, przedstawiciel klubu generał broni Michael Graydon podkreślił zasługi Dywizjonu 303 w walce o wyspy brytyjskie.
Korzystając z pobytu w Polsce brytyjscy weterani postanowili odwiedzić Akademię Polskich Sił Powietrznych w Dęblinie i stolicę Małopolski. Przylecą tu na zaproszenie 13. Eskadry Lotnictwa Transportowego.
W Krakowie brytyjscy lotnicy zostaną do poniedziałku. Zwiedzą miasto i Muzeum Lotnictwa Polskiego i spotkają z małopolskimi pilotami. Jeśli wyrażą zgodę na ekspozycje swoich samolotów, mieszkańcy Małopolski będą mieli jedyną okazję aby zobaczyć ich zabytkowe maszyny.
Dyrekcja Muzeum Lotnictwa Polskiego załatwia też pozwolenia na piątkowy przelot gości nad miastem i terenem dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Połowa samolotów wyląduje na terenie wojskowej części lotniska Balice. Druga grupa, wyposażona w płozy, prawdopodobnie skorzysta z trawiastego lotniska w Pobiedniku Wielkim.
Królewskie stowarzyszenie
Air Squadron to stowarzyszenie miłośników lotnictwa założone w 1966 w Wielkiej Brytanii przez grupę przyjaciół, m.in. weteranów II wojny światowej. Stowarzyszenia posiada różnego typu samoloty: od od historycznych De Havilland Tigermonth, Dh 86 Dragon, Th 90 Dragonfly do współczesnych turbośmigłowych i odrzutowych.
Samolotem flagowym floty jest Spitfire Mk VIII. Bitwa o Anglię, której 66. rocznicę właśnie obchodzimy (datowana od 10 lipca do 31 października 1940), stoczoną między niemieckim lotnictwem Luftwaffe a brytyjskim RAF, była pierwszą kampanią przeprowadzoną wyłącznie za pomocą lotnictwa.