Świat22. rocznica wybuchu w Czarnobylu

22. rocznica wybuchu w Czarnobylu

22 uderzeniami dzwonów uczczono w nocy
w Kijowie pamięć ofiar wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu,
do którego doszło 26 kwietnia 1986 r.

22. rocznica wybuchu w Czarnobylu
Źródło zdjęć: © AFP

26.04.2008 | aktual.: 26.04.2008 12:46

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele ukraińskich władz z prezydentem Wiktorem Juszczenką na czele. Zabrakło wśród nich skonfliktowanej z prezydentem premier Julii Tymoszenko.

Bliscy ofiar wybuchu w czarnobylskiej elektrowni atomowej jak co roku zebrali się przy kijowskim kurhanie Bohaterów Czarnobyla, gdzie minutą ciszy oddali hołd zmarłym likwidatorom następstw katastrofy.

O godz. 1.23, czyli dokładnie w 22 lata po wybuchu czwartego reaktora elektrowni, zabrzmiały 22 uderzenia cerkiewnych dzwonów. Następnie uczestnicy uroczystości ku pamięci ofiar Czarnobyla zapalili świece.

Eksplozja reaktora elektrowni atomowej w Czarnobylu doprowadziła do skażenia ok. 100 tys. km kwadratowych powierzchni, z czego aż 70% na Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe Europy - do Grecji i Włoch.

Specjaliści wciąż nie potrafią ustalić, ile ofiar śmiertelnych zebrała katastrofa. Według ocen Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba zmarłych na raka, wywołanego przez skażenie po wybuchu w elektrowni, może sięgać nawet 9 tysięcy.

Skutki katastrofy w elektrowni w Czarnobylu usuwało około 600 tysięcy ludzi z różnych regionów ówczesnego Związku Radzieckiego. 200 tys. z nich otrzymało podwyższone dawki promieniowania.

22 lata po katastrofie jej następstwa nadal odczuwają tysiące ludzi.

Strefa wokół Czarnobyla do dziś jest zamknięta. Obowiązuje tam surowy zakaz przebywania. Pomimo to w domach w okolicznych wsiach można spotkać nielegalnych mieszkańców, utrzymujących się z rolnictwa.

Jarosław Junko

Źródło artykułu:PAP
ukrainaczarnobylwybuch
Zobacz także
Komentarze (0)