Polska214. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

214. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczystości centralne przed Grobem
Nieznanego Żołnierza w Warszawie, msze w intencji ojczyzny,
pochody, uroczystości przed pomnikami i na głównych placach miast,
pikniki i festyny - tak Polacy uczcili 214. rocznicę uchwalenia
Konstytucji 3 Maja.

214. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Główne obchody Święta 3 Maja odbyły się we wtorek z udziałem najwyższych władz państwowych przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski nawiązał w czasie uroczystości do pierwszej rocznicy polskiego członkostwa w Unii. "Nie sprawdziły się czarne scenariusze. Nasz kraj nie stał się ani trochę mniej polski, za to bardziej Polska stała się Europą" - podkreślił.

Wyjaśnił także, że będzie uczestniczył w międzynarodowych obchodach 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej przede wszystkim po to, by oddać hołd jej ofiarom, a także by podkreślić ogromny polski wkład w pokonanie faszyzmu.

Wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożyli przedstawiciele najwyższych władz, kombatantów, duchowieństwa i korpusu dyplomatycznego.

W tłumie ludzi na Placu Piłsudskiego była też grupa przeciwników Unii Europejskiej. Trzymali transparenty: "Konstytucja UE to likwidacja państwa polskiego", "Konstytucja UE-Targowica".

Z okazji święta Konstytucji 3 Maja prezydent wręczył wysokie odznaczenia państwowe. Najwyższym - Orderem Orła Białego - odznaczył marszałka Sejmu I kadencji III RP, współzałożyciela ZChN, byłego więźnia politycznego Wiesława Chrzanowskiego.

Święto Konstytucji 3 Maja na Śląsku było we wtorek połączone z uroczystościami z okazji 84. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, którego efektem był korzystniejszy dla Polski podział Śląska.

Mszę św. za Ojczyznę odprawił w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla metropolita katowicki abp Damian Zimoń. Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik śląskiego działacza narodowego, przywódcy III Powstania Śląskiego Wojciecha Korfantego, gdzie odczytano Apel Poległych.

W krakowskich obchodach święta 3 Maja uczestniczyło kilka tysięcy mieszkańców miasta. Po nabożeństwie uformował się patriotyczny pochód, poprzedzany przez orkiestrę wojskową występującą w historycznych mundurach z czasów Księstwa Warszawskiego oraz szwadron ułanów na koniach.

Pochód zatrzymał się przed Krzyżem Katyńskim u stóp Wzgórza Wawelskiego, gdzie przedstawiciele władz samorządowych i państwowych złożyli wspólny wieniec.

Na Górze św. Anny (opolskie) kilkudziesięciu radykalnych nacjonalistów okrzykami i gwizdami zakłócało wystąpienie wojewody opolskiego podczas obchodów rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego i uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczystą zbiórkę z okazji 214. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zorganizowało we wtorek dowództwo Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku.

Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego na maszt wciągnięto polską flagę narodową. Podczas uroczystości ośmiu polskich oficerów awansowano na wyższe stopnie. Medale Wojska Polskiego otrzymało dziesięciu oficerów obcokrajowców.

Obchodom rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja towarzyszyły w całym kraju uroczyste msze w intencji Ojczyzny.

"Zanosimy do Matki Boskiej modły o mądrość, światło i sprawiedliwość, aby niezbywalne prawa ludzi były szanowane przez rządzących i rządzonych" - powiedział we wtorek na Jasnej Górze prymas Polski kardynał Józef Glemp.

W warszawskiej Bazylice św. Krzyża w czasie uroczystej mszy w intencji Ojczyzny biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Tadeusz Płoski powiedział, że "nie można wyrzucić, przez zapomnienie, takich prawd naszych dziejów, jak Chrzest Mieszka I, Grunwaldu, Obrony Jasnej Góry, ślubów króla Jana Kazimierza".

Biskup przestrzegał też przed roztrwonieniem i zaniedbaniem pamięci o przyczynach i skutkach II wojny światowej, a przede wszystkim o ofiarach, jakie w wyniku wojny przyszło Polakom ponieść.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)