21 tys. osób gościło na Wielkanocnym Festiwalu Beethovena
21 tysięcy osób gościło na koncertach zakończonego w piątek IX Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, który od 15 marca odbywał się głównie w Warszawie, ale też w Krakowie i w Gdańsku. W ramach festiwalu odbyły się 22 koncerty i trzy imprezy towarzyszące.
IX edycja festiwalu zakończyła się wykonaniem w warszawskiej Filharmonii Narodowej Stabat Mater Karola Szymanowskiego i War Requiem opus 66 Benjamina Brittena przez Warszawski Chór Chłopięcy, Chór Filharmonii Narodowej i Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Gabriela Chmury.
W Stabat Mater zaśpiewali sopranistka Bożena Harasimowicz-Haas i mezzosopranistka Agnieszka Rehlis. W War Requiem artyści z Wielkiej Brytanii sopranistka Gweneth-Ann Jeffers i tenor Daniel Norman. Obu parom towarzyszył baryton Wojciech Drabowicz.
Tegoroczna edycja festiwalu odbywała się pod hasłem "Beethoven między muzyką Północy i Południa", które miało zwrócić uwagę na wielość źródeł muzycznych, z których niemiecki kompozytor czerpał inspiracje.
W ubiegłym roku na festiwalu gościło prawie 20 tys. widzów. Bardzo się cieszę, że z roku na rok przybywa nam coraz więcej melomanów - powiedziała dyrektor festiwalu, Elżbieta Penderecka. Na festiwal przyjechało także kilkuset miłośników muzyki z Anglii, Niemiec, Holandii i Szwajcarii. W porównaniu do zeszłego roku odbyły się trzy koncerty więcej - dodała Penderecka.
Nasze przedsięwzięcie zyskuje coraz większą renomę, o czym świadczy również fakt, że uzupełniona Msza c-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta została wykonana w Warszawie dzień wcześniej, niż w Wiedniu - podkreśliła dyrektor.
Utwór został uzupełniony, na zamówienie nowojorskiej Carnegie Hall, przez jednego z najwybitniejszych specjalistów od Mozarta, pedagoga i pianistę z Harvardu, prof. Roberta Levina.
Mszę wykonały w warszawskiej Filharmonii Narodowej chór Gaechinger Kantorei i orkiestra Bach-Collegium Stuttgart pod dyrekcją Helmuta Rillinga. 15 stycznia niemiecki dyrygent poprowadził prawykonanie tej mszy w Carnegie Hall.
Na polskich scenach pojawiły się m.in. Sinfonia Varsovia, Orkiestra Filharmonii Narodowej i włoski zespół muzyki dawnej I Sonatori de la Gioiosa Marca. Gościliśmy także dwie wielkie niemieckie orkiestry - Norddeutscher Rundfunk Orchester i Bamberger Symphoniker - zaznaczyła Penderecka. Wystąpili także światowej sławy dyrygenci, m.in. Krzysztof Penderecki, Christoph von Dohnanyi, Jonathan Nott i Jurij Bashmet.
Na festiwal przyjechali także muzycy, którzy dotąd w Polsce nie byli, tacy jak niemiecki wiolonczelista David Geringas i utalentowana japońska skrzypaczka Akiko Suwanai - dodała dyrektor.
Na festiwalu wykonano kompozycje Beethovena, Mozarta, Jeana Sibeliusa, Edwarda Griega, Jana Sebastiana Bacha, Józefa Haydna, Gustawa Mahlera i Antonio Vivaldiego. Festiwal rozszerzył swoją formułę, wprowadziliśmy do niego muzykę XX wieku, którą reprezentowali m.in. Karol Szymanowski, Mieczysław Karłowicz i Britten - zaznaczyła Penderecka.
Zawitaliśmy też do Gdańska i mamy nadzieję, że podobnie będzie za rok - powiedziała Penderecka. W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wystąpiły Leipziger Streichquartett oraz Vilnius Festival Orchestra pod dyrekcją Bashmeta. Większość koncertów odbyła się w Filharmonii Narodowej, na Zamku Królewskim i w Teatrze Narodowym w Warszawie.
W ramach festiwalu 14 marca otwarto w Krakowie wystawę manuskryptów ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej, której towarzyszył koncert a w Muzeum Narodowym w Sukiennicach. 17 marca otwarto w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy ekspozycję "Batuty z kolekcji Moniki i Tadeusza Strugałów - Dirigentis Instrumentum" (potrwa do 30 maja).
X Festiwal Beethovena odbędzie się w dniach 2-15 kwietnia 2006 r. w Warszawie. "Tematem przewodnim będzie +Beethoven: Dziedzictwo i rezonans+, to umożliwi nam pokazanie różnych nurtów w historii muzyki" - poinformowała Penderecka. Wśród zaproszonych zespołów są m.in. Shanghai Quartet, St. Petersburg Philharmonic, China Philharmonic i Orquesta Sinfonica de Madrid. Dyrygować mają m.in. Amerykanin John Axelrod, Hiszpan Jesus Lopez-Cobos i Chińczyk Long Yu.
Przyszłoroczną edycję festiwalu - zaznaczyła Elżbieta Penderecka - uświetni dwóch wybitnych pianistów: Austriak Rudolf Buchbinder i Irlandczyk Barry Douglas. Ponadto wystąpi znakomity fiński wiolonczelista Arto Noras. Planowany jest też m.in. udział wybitnej polskiej śpiewaczki, Jadwigi Rappe.
X Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena odbędzie się w roku, w którym będzie obchodzone 250-lecie urodzin Mozarta i 100- lecie urodzin Dymitra Szostakowicza.