Świat200 tysięcy wirusów i robaków w Internecie

200 tysięcy wirusów i robaków w Internecie

200-tys. zapis o zagrożeniu złośliwym kodem
wprowadzili do swoich baz danych analitycy z firmy bezpieczeństwa
McAfee Avert Labs. Według nich, w ciągu ostatnich dwóch lat liczba
wirusów, złośliwego kodu i robaków internetowych wzrosła o 100
tys.

Jak poinformowali analitycy z McAfee Avert Labs, 100-tys. wpis o zagrożeniu wirusem nastąpił we wrześniu 2004. Tymczasem informacja o dwustutysięcznym zagrożeniu została wprowadzona do bazy w zeszłym tygodniu. Oznacza to, że czas w jakim liczba wirusów podwoiła się, skrócił się o 60%.

Według analityków McAfee, można się spodziewać, że 400-tysięczny zapis zostanie wprowadzony do bazy w czasie krótszym, niż dwa lata.

Choć poziom świadomości w zakresie bezpieczeństwa informatycznego rośnie, hakerzy i autorzy wrogiego oprogramowania generują zagrożenia szybciej, niż kiedykolwiek wcześniej. Codziennie grozi nam o 200 proc. nowych zagrożeń więcej, niż dwa lata temu" - powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes ds. badań i zagrożeń w McAfee, Stuart McClure.

Najszybciej przyrasta zagrożenie programami, które poprzez luki w oprogramowaniu automatycznie przejmują kontrolę nad komputerem bądź otwierają możliwości dla takiego przejmowania kontroli tzw. botami. Tuż za nimi plasują się programy wykorzystujące dziury w systemach typu exploit i oraz osadzające się w wyniku wejścia na stronę WWW lub przypadkowego ściągnięcia złośliwego kodu typu downloader.

Liczba zagrożeń rozsyłanych pocztą elektroniczną, które stanowiły znaczną część zagrożeń w roku 2004, przyrastała znacznie wolniej, niż inne kategorie wrogiego oprogramowania.

W 2004 roku firma McAfee wpisała do bazy danych 27 tys. 340 nowych zagrożeń. W 2005 roku dodano ich już 56 tys. 880. Od 1 stycznia 2006 roku wprowadzono około 32 tys. zapisów o nowych zagrożeniach, a do końca roku ich liczba zapewne przekroczy 60 tys.

W celu zapewnienia pełnej ochrony systemu zarówno w firmie, jak i w domu, analitycy zalecają ciągłe aktualizacje plików definicji antywirusowych w oprogramowaniu antywirusowym, instalację najnowszych łatek systemowych dla systemów operacyjnych. W firmach istotne jest także kompleksowe podejście do wykrywania i blokowania ataków np. poprzez zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania (antywirusowe, antyspamowe i firewalle). Ważne jest też ustalenie polityk bezpieczeństwa, określających, czego w firmowej sieci robić nie wolno, zalecają analitycy.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)