Trwa ładowanie...
d2v3760
czarnogóra

20 Serbów zatrzymanych w Czarnogórze. Są podejrzani o przygotowywanie ataków

• 20 Serbów zatrzymano w Czarnogórze, gdzie odbywają się wybory parlamentarne
• Szef policji: zatrzymani mieli przygotowywać na wieczór ataki z bronią
• Slavko Stojanović nie podał szczegółów
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
20 Serbów zatrzymanych w Czarnogórze. Są podejrzani o przygotowywanie ataków
(AFP, Fot: Savo Prelevic)
d2v3760

Jeszcze jeden Serb jest poszukiwany. "Te osoby przybyły do Czarnogóry z zamiarem przeprowadzenia wieczorem ataku z bronią w ręku przeciwko instytucjom, policji i przedstawicielom organów państwa" - napisano w komunikacie.

Premier Serbii Aleksandar Vuczić powiedział, cytowany przez agencję prasową Tanjug, że nie dostał informacji o zatrzymaniach. "- Dla mnie jest ciekawe, że dzieje się to dzisiaj i to wszystko, co powiem. Co do reszty, to lepiej trzy razy ugryzę się w język i będę milczał - dodał.

Niedzielne wybory w Czarnogórze są czwarte odkąd w 2006 roku kraj, będący wcześniej częścią Jugosławii, ogłosił niepodległość od Belgradu. Stosunki między Serbią a Czarnogórą są napięte, zwłaszcza w kontekście uznania w 2008 roku przez władze w Podgoricy niezależności Kosowa od Serbii, a także integracji Czarnogóry z NATO.

d2v3760

Według ostatnich przedwyborczych sondaży faworytem wyborów jest postkomunistyczna, proeuropejska Demokratyczna Partia Socjalistów (DPS) obecnego premiera Milo Djukanovicia, która kieruje państwem już od 26 lat. Wiele wskazuje jednak na to, że ugrupowaniu nie uda się zdobyć bezwzględnej większości, co utrudni tworzenie rządu.

Dobre wyniki prognozowane są również dla rywala DPS - Frontu Demokratycznego (DF), koalicji kilku partii prorosyjskich i proserbskich, która buduje swoją politykę na mocnej krytyce zbliżania Czarnogóry do NATO i UE, a zwraca się właśnie w stronę Serbii i Rosji i chce walczyć z korupcją w kraju.

d2v3760

Podziel się opinią

Share
d2v3760
d2v3760
Więcej tematów