Trwa ładowanie...
d15xpz8

20. rocznica zamachu na papieża

13 maja 1981 na placu św. Piotra (fot. Arturo Mari)
W niedzielę podczas spotkania z wiernymi na modlitwę Regina Coeli, papież Jan Paweł II tylko jednym zdaniem przypomniał o przypadającej właśnie 20. rocznicy zamachu na jego życie.
Jan Paweł II powiedział, że rano 34 diakonów z rzymskich seminariów przyjęło z jego rąk święcenia kapłańskie. Polecając ich opiece Matki Bożej Fatimskiej papież dodał: Także ja doświadczyłem jej opieki 13 maja, 20 lat temu.

d15xpz8
d15xpz8

13 maja jest rocznicą pierwszego objawienia w Fatimie w 1917 roku. Papież Jan Paweł II jest przekonany, że właśnie opiece Matki Boskiej Fatimskiej zawdzięcza ocalenie życia w zamachu.

Kula wystrzelona przez tureckiego zamachowca Alego Agcę ciężko raniła Jana Pawła II w brzuch, powodując liczne obrażenia wewnętrzne. Jednak pocisk przeszedł o kilka milimetrów od głównej tętnicy. Gdyby drasnął aortę, papież wykrwawiłby się przed przyjazdem do szpitala.

Po zamachu na papieża Jana Pawła II 13 maja 1981 roku na Placu św. Piotra w Rzymie, pamiętam bardzo dobrze, jak wszyscy płakaliśmy - wspomina prymas Polski kardynał Józef Glemp.

Prymas powiedział: Pamiętam dobrze zamach na Ojca Świętego, o którym dowiedziałem się jako biskup warmiński. W tym czasie udzielałem bierzmowania w Nidzicy, a wiadomość o zamachu dotarła do mnie podczas odprawiania mszy świętej. Wtedy wszyscy płakaliśmy i gorąco modliliśmy się - i to nie tylko ludzie w pełni wierzący, katolicy - ale także ludzie innych wyznań.

d15xpz8

Kardynał Glemp podkreślił, że wszyscy zwracali się do Boga o życie dla Ojca Świętego, wiedząc, że to jest ten papież, który prowadzi świat ku pokojowi, który kocha każdego człowieka i jego sprawy, a którego wówczas nienawistna ręka pragnęła usunąć spośród żyjących.

Kardynał przypomniał też, że prymas Stefan Wyszyński o zamachu na Ojca Świętego dowiedział się leżąc w łóżku, ponieważ sam był wówczas chory. Bardzo się modlił o ocalenie życia i o zdrowie dla Jana Pawła II - podkreślił prymas.

W 20. rocznicę nieudanego zamachu na życie Jana Pawła II w warmińsko-mazurskich kościołach zostaną odprawione nabożeństwa fatimskie, podczas których wierni będą modlićsię o zdrowie papieża.(aso)

d15xpz8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15xpz8
Więcej tematów