20 naukowców laureatami Europejskich Nagród dla Młodego Naukowca
20 młodych naukowców odbierze we
wrześniu w Helsinkach nagrody w wysokości 1-1,25 miliona euro,
porównywalne z wysokością nagród Nobla, które pozwolą im prowadzić
i sfinansować przez pięć lat badania zespołowe - poinformowała we
wtorek Europejska Fundacja Nauk w Strasburgu, przyznająca
Europejskie Nagrody dla Młodego Naukowca (EURYI).
01.08.2007 | aktual.: 01.08.2007 16:42
Ich celem jest zachęcanie wyjątkowo uzdolnionych, młodych naukowców do pracy na rzecz naukowego rozwoju Europy. EURYI istnieją od 2003 roku. Powstały z inicjatywy European Heads of Research Couuncils (EuroHORCs) i we współpracy z Europejską Fundacją Naukową (ESF).
Średnia wieku tegorocznych laureatów jest najniższa w historii tych nagród - wyniosła ona 33,1 lat. (W zeszłym roku nagrodzeni mieli średnio 35,4 lat.). Wśród laureatów jest sześć kobiet - najliczebniejsza ich reprezentacja w historii nagrody.
Laureaci, wyłonieni spośród 474 kandydatur, będą pracować w ośmiu krajach: Czechach, Niemczech, Francji, Holandii, Polsce, Szwecji, Szwajcarii i Turcji. Ich zainteresowania obejmują zagadnienia od badania antymaterii po genetykę.
Wśród nagrodzonych jest również Polak, doktor Maciej Wojtkowski z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, twórca koncepcji spektralnego tomografu optycznego. Metoda, nad którą pracował, okazała się najlepszą z istniejących metod diagnostycznych w okulistyce. Tomografia optyczna OCT (Optical Coherence Tomography) pozwala na rekonstruowanie trójwymiarowej struktury tkanki z rozdzielczością rzędu mikrometrów. W swojej karierze Wojtkowski pracował m.in. w Massachusetts Institute of Technology. Jest stypendystą programów FNP "Start" i "Powroty" oraz laureatem "Polityki".
Polska w konkursie brała udział po raz pierwszy. Było to możliwe dzięki przystąpieniu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (FNP) do grona organizacji uczestniczących w programie Europejskiej Nagrody dla Młodego Naukowca.
Wśród laureatów znalazło się pięciu Francuzów, czterech Niemców i czterech Szwajcarów, trzech Holendrów oraz po jednym naukowcu z Polski, Turcji, Czech i Szwecji. Wysokość przyznanych nagród wahała się od 900 tys. do nieco ponad 1,2 mln euro, wypłacanych w ciągu pięciu lat trwania projektu badawczego.