20% miejscowości nafaszerowanych minami
Miny oraz inne urządzenia i materiały wybuchowe zostały rozmieszczone w co piątej miejscowości lub gminie irackiej i zagrażają ich ludności. Muszą one zostać usunięte, jeśli kraj ma rozpocząć normalne życie - ocenia na podstawie badań jedna z organizacji amerykańskich weteranów
wojennych.
Przeprowadzone przez Amerykańską Fundację Weteranów Wietnamu badania wykazały, że spośród 10049 irackich podstawowych jednostek terytorialnych aż 2029 ma na swoim terenie rozmieszczone miny, pozostawioną amunicję i niebezpieczne ładunki wybuchowe.
Nie było dla nikogo niespodzianką, że po dziesięcioleciach konfliktów wewnętrznych i międzynarodowych Irak jest nafaszerowany minami przeciwczołgowymi, przeciwpiechotnymi oraz bombami - powiedział Joe Donahue, wiceprezes mającej siedzibę w Waszyngtonie Fundacji.
Po ośmiu lat wojny iracko-irańskiej, po miesiącach wojny nad Zatoką Perską w r. 1991, po inwazji USA i ich sojuszników w roku 2003 oraz po dziesięcioleciach konfliktów wewnętrznych Irak stał się jednym z najbardziej zaminowanych na świecie krajów - oceniają przedstawiciele organizacji, która zajmuje się przyczynami, przebiegiem i konsekwencjami wojen.
Fundacja poinformowała, że prowadzi podobne badania w Afganistanie, Armenii, Czadzie, Demokratycznej Republice Kongo, Kosowie. Libanie, Tajlandii, Wietnamie i Jemenie.