Świat20 lat temu historia zmieniła swój bieg

20 lat temu historia zmieniła swój bieg

W niedzielę przypada 20. rocznica zakończenia obrad Okrągłego Stołu. Trwające dwa miesiące rozmowy - od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 r. - zapoczątkowały upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Obrady Okrągłego Stołu były rezultatem negocjacji podjętych przez władze komunistyczne z częścią opozycji w połowie sierpnia 1988 r., w sytuacji narastającej fali strajków i protestów społecznych.

Porozumienie, podpisane 5 kwietnia 1989 r., kończące obrady Okrągłego Stołu umożliwiło zalegalizowanie "Solidarności" oraz przeprowadzenie częściowo demokratycznych wyborów parlamentarnych (wolne miały być wybory do senatu; natomiast mandaty w sejmie zostały podzielone: 65% dla strony rządowej; 35% dla opozycji).

Uczestnicy Okrągłego Stołu uzgodnili także przeprowadzenie reform gospodarczych.

Wybory odbyły się 4 czerwca 1989 r. Strona solidarnościowa walczyła o 161 mandatów poselskich i 100 mandatów senatorskich. W wyniku wyborów obsadziła je prawie wszystkie, w przeciwieństwie do strony rządowej. Z powodu porażki kandydatów koalicji rządzącej, 18 czerwca przeprowadzono II turę wyborów.

Ostateczne wyniki to: 161 mandatów poselskich i 99 mandatów senatorskich dla "Solidarności"; pozostałe miejsca dla kandydatów koalicji rządzącej. Łącznie w Zgromadzeniu Narodowym (sejm i senat) opozycja uzyskała 260 mandatów.

Po nieudanej próbie sformowania rządu przez Czesława Kiszczaka, 24 sierpnia 1989 r. Sejm powołał pierwszy po II wojnie światowej rząd z niekomunistycznym premierem - Tadeuszem Mazowieckim.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (160)