190 pytań do premiera
Po zakończeniu sejmowej debaty nad expose premiera posłowie pytają Jarosława Kaczyńskiego m.in. o jego pierwsze wizyty zagraniczne, dywersyfikację dostaw gazu i zadłużenie kolei. Po godz. 17.00 rozpoczęła się seria pytań do J.Kaczyńskiego, do zadawania pytań zapisało się prawie 200 posłów. Zdaniem Marszałka Sejmu Marka Jurka, głosowanie nad wnioskiem o udzielenie wotum zaufania rządowi Jarosława Kaczyńskiego może się odbyć przed godziną 22.00.
Szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Paweł Zalewski pytał premiera, jakie wizyty zagraniczne zamierza złożyć w najbliższym czasie i czy będzie wśród nich wizyta w Brukseli.
Joachim Brudziński (PiS) chciał wiedzieć, czy premierowi wystarczy determinacji, aby doprowadzić do dywersyfikacji dostaw gazu. Karol Karski z PiS pytał o stosunek do - jak się wyraził - "donosów" dokonywanych w zagranicznej prasie przez polityków związanych z PO.
W jaki sposób nowy gabinet zamierza przezwyciężyć kryzys w wymiarze sprawiedliwości - tego dowiedzieć się chciał Arkadiusz Mularczyk (PiS). Pytał też o reformy w prawie karnym. Jego kolega partyjny Artur Górski apelował do premiera o ściślejszy nadzór państwa nad firmami ochroniarskimi. Skończmy z mafią ochroniarską - apelował.
Posłanka Ewa Malik (PiS) pytała, czy powstaną kolejne komisje śledcze badające nieprawidłowości w procesach prywatyzacyjnych w latach 1991-2004.
Dariusz Lipiński (PO) chciał się dowiedzieć, czemu w expose nie znalazło się odniesienie do samorządów. Joanna Fabisiak (PO) domagała się od J.Kaczyńskiego jasnej deklaracji odnośnie terminu opracowania programu pomocy dla Polaków wyjeżdżających za granicę. Jej klubowa koleżanka Elżbieta Pierzchałą pytała o plany oddłużenia kolei.
Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) pytała o plany redukcji deficytu budżetowego oraz o jasną deklarację w sprawie terminu wejścia Polski do strefy euro. Z kolei Maciej Świątkowski (PO) chciał wiedzieć jakie środki zamierza nowy gabinet zastosować, by obniżyć koszty pracy i zatrzymać emigrację z kraju młodego pokolenia. Posłanki PO - Beata Małecka-Libera i Danuta Pietraszewska - pytały o politykę w stosunku do sektora ochrony zdrowia i o to, czy brak tego w expose oznacza, że jest ona traktowana "peryferyjnie" przez rząd pod kierownictwem J.Kaczyńskiego.
Marek Kawa (LPR) poprosił o informację w sprawie ewakuacji Polaków z Libanu.
Joanna Senyszyn (SLD) skrytykowała zapowiedzi utworzenia - jak to określiła - parasola ochronnego państwa nad kościołem oraz maturalną amnestię Romana Giertycha. To zgoda na fikcyjne wykształcenie - mówiła posłanka.
Artur Ostrowski (SLD) pytał, gdzie podziała się koncepcja taniego państwa. Chciał również wiedzieć, czy i ewentualnie kiedy J.Kaczyński podejmie decyzję o dymisji ministra edukacji Romana Giertycha. Poseł uznał tę dymisję za konieczną. Tomasz Garbowski (również z SLD) chciał natomiast wiedzieć, jakie kroki premier zamierza podjąć, by poprawić wizerunek Polski w świecie. Jego kolega klubowy Sylwester Pawłowski zarzucił premierowi, że w expose nie wspomniał o emerytach i rencistach. Pytał, czy znajdzie się dla nich miejsce w IV Rzeczpospolitej. Jolanta Szymanek-Deresz (SLD) spytała, kiedy rząd przedstawi harmonogram wejścia Polski do strefy euro.
Renata Beger (Samoobrona) pytała, czy nowy rząd zamierza ożywić kontakty gospodarcze z Chinami oraz, kiedy polscy żołnierze opuszczą Irak.
Podczas głosowania nad wotum zaufania w Sejmie nie będzie prezydenta Lecha Kaczyńskiego - poinformował wicedyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Marcin Rosołowski. Wcześniej prezydent nie wykluczał swojej obecności w Sejmie w czasie głosowania. Lech Kaczyński nie był także obecny podczas wygłaszania w Sejmie expose szefa rządu.