Trwa ładowanie...
d4goc08

170 osób dostanie wsparcie dla uczestników Poznańskiego Czerwca

Ponad 170 osób dostanie w tym roku pomoc finansową przeznaczoną dla uczestników Poznańskiego Czerwca '56. Pieniądze trafią na konta wnioskodawców na początku czerwca; do podziału było pół miliona zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
170 osób dostanie wsparcie dla uczestników Poznańskiego Czerwca
(WP)
d4goc08

Wsparcie dla kombatantów będących w trudnej sytuacji materialnej przyznawane jest już po raz ósmy. Jak poinformował rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube, do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło 190 wniosków.

O pomoc finansową ubiegać mogli się czynni uczestnicy Powstania Czerwiec '56 oraz współmałżonkowie tych nieżyjących uczestników, którzy w wyniku wydarzeń z czerwca 1956 roku w Poznaniu doznali uszczerbku na zdrowiu, byli represjonowani przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa, zostali zwolnieni z pracy lub mają szczególne zasługi w niesieniu pomocy ofiarom Powstania.

W skład komisji opiniującej wnioski weszli przewodniczący związków kombatantów i uczestników Powstania Poznański Czerwiec '56 oraz przedstawiciele urzędu wojewódzkiego. Stube podał, że podobnie jak w latach ubiegłych, przy rozdziale środków uwzględniono kryterium dochodowe wnioskodawców.

28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy Zakładów im. Stalina (tak wówczas nazywały się Zakłady Cegielskiego) podjęli strajk generalny, zorganizowali też masową demonstrację uliczną. Następstwem robotniczego wystąpienia stały się dwudniowe starcia na ulicach miasta. Według badań IPN zginęło w nich co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych. Około 700 osób aresztowano.

d4goc08

Podziel się opinią

Share
d4goc08
d4goc08
Więcej tematów