16. rocznica Radia Maryja, słuchacze jadą do Torunia

07.12.2007 13:30

Do Torunia zjeżdżają pielgrzymi z kraju i zagranicy, którzy będą uczestniczyć w obchodach 16. rocznicy powstania Radia Maryja.
O godzinie 15.30 wezmą oni udział w uroczystej mszy świętej w kościele pw. św. Józefa - Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Od rana członkowie kół i biur Radia Maryja zwiedzają studio rozgłośni oraz Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej. Obok kościoła św. Józefa rozstawione są namioty, w których pielgrzymi mogą się schronić przed deszczem, ogrzać i posilić, a także kupić książki i kalendarze wydawnictwa związanego z rozgłośnią.

Program Radia Maryja i Telewizji Trwam w całości poświęcony jest rocznicowym obchodom. Pielgrzymi na antenie pozdrawiają o. Tadeusza Rydzyka, swych bliskich i współparafian. Górale z Podhala gwarą odśpiewali piosenkę na cześć założyciela rozgłośni.

"Cały świat wie o tym i wy o tym wiecie, że nie ma drugiego ojca Rydzyka na świecie. Gdyby siła z góry nie była mu dana, nasza biedna Polska byłaby sprzedana. Hej, byłaby sprzedana. Ojciec to rozumiał, przez radio głosił, o mądrość, rozwagę polski naród prosił" - śpiewali górale.

W programie uroczystości, oprócz mszy św. pod przewodnictwem biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego, przewidziano modlitwy i koncerty.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia 1991 r. Początkowo audycje docierały tylko do słuchaczy w Toruniu i Bydgoszczy, a także okolicznych miejscowości.

Zdaniem przewodniczącego Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja bp. Leszka Sławoja Głódzia, fenomenem toruńskiej rozgłośni jest "upodmiotowienie słuchacza" oraz "ciągła katecheza, szkoła ewangelizacji, formacji religijnej, podtrzymywanie treści narodowych".

Fenomen Radia Maryja to także fakt, że to jest medium, które liczy 5 milionów odbiorców w społeczeństwie pluralistycznym. W trwającym procesie globalizacji Radio daje ogromne pole oddziaływania. Dlatego ten fenomen jest zauważony i przez tych, którzy są słuchaczami Radia Maryja, i przez tych, którzy prowadzą nasłuch Radia, a także przez tych, którzy to Radio zwalczają - powiedział bp Głódź w wywiadzie dla piątkowego "Naszego Dziennika".

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także