16 posłów i senator - z Wiejskiej do Brukseli i Strasburga
Ze 128 posłów, którzy startowali w wyborach do Parlamentu Europejskiego,16 prawdopodobnie zamieni ławy na Wiejskiej na miejsca w Brukseli i Strasburgu. Z niepełnych jeszcze wyników wyborów wynika, że z sejmem pożegna się m.in Anna Fotyga, Julia Pitera, Krystyna Łybacka, Dariusz Rosati.
Do europarlamentu przeniesie się też senator PiS z Rybnika Bolesław Piecha, co oznacza kolejne wybory uzupełniające do izby wyższej. Piecha wygrał wybory uzupełniające do senatu w Rybniku w 2013 r. O mandat europosła ubiegało się 9 senatorów.
Natomiast premier Donald Tusk będzie musiał znaleźć następcę dla ministra kultury (jednocześnie posła) Bogdana Zdrojewskiego, który zdobył mandat do PE z okręgu dolnośląsko-opolskiego. Jako kandydatów na nowego szefa resortu media wymieniają rzecznik rządu Małgorzatę Kidawę-Błońską oraz wiceministra Piotra Żuchowskiego, który zastępował Zdrojewskiego podczas jego kampanii wyborczej. W sejmie na jego miejsce ma szansę wejść Aldona Młyńczak.
Eurodeputowanymi zostanie najpewniej 8 posłów PiS, 7 z PO oraz jedna posłanka SLD.
Wszystkich posłów zastąpią kandydaci z list tych samych komitetów wyborczych, którzy w wyborach parlamentarnych w 2011 roku otrzymali kolejny najlepszy wynik.
Z klubem Platformy Obywatelskiej w sejmie pożegnają się zapewne oprócz Bogdana Zdrojewskiego, szef komisji finansów publicznych Dariusz Rosati, Marek Plura, b. minister nauki Barbara Kudrycka, Julia Pitera oraz Adam Szejnfeld.
Sukces Rosatiego oznaczać może szansę dla b. posła AWS, a potem PO Andrzeja Smirnowa; za Piterę w ławach poselskich PO może zasiąść Beata Rusinowska, pedagog z Żyrardowa, a za Plurę - b. poseł Jan Rzymełka. Kudrycką może zastąpić wiceprezydent Białegostoku Aleksander Sosna, a Szejnfelda - Stanisław Chmielewski.
Klub PiS na Wiejskiej na PE zamienią Anna Fotyga, Stanisław Ożóg, Andrzej Duda, Jadwiga Wiśniewska, Dawid Jackiewicz, Kazimierz Michał Ujazdowski, Zbigniew Kuźmiuk i Kosma Złotowski.
Za Fotygę do sejmu może wejść Kazimierz Smoliński; za Złotowskiego - Marek Król; za Kuźmiuka - b. poseł Krzysztof Sońta.
Na mandat po Ożogu szansę ma senator Zbigniew Pupa. Senator powiedział jednak, że nie zdecyduje się objąć mandatu europosła, ponieważ wówczas konieczne byłoby organizowanie wyborów uzupełniających do senatu. Pupa sam został wybrany w takich wyborach na Podkarpaciu w 2013 r. Zamiast Ożoga w ławach poselskich PiS zasiądzie więc najprawdopodobniej Antoni Błądek. Z kolei miejsce Dudy zajmie Piotr Ćwik; a Wiśniewskiej - Jerzy Sądel.
Ujazdowskiego w ławach poselskich PiS może zastąpić Przemysław Czarnecki - syn obecnego eurodeputowanego PiS Ryszarda Czarneckiego. Jackiewicza może zastąpić radny z Wrocławia Piotr Babiarz.
Z kolei Sojusz opuści wieloletnia posłanka tego klubu Krystyna Łybacka; prawdopodobnie zastąpi ją Marek Niedbała.
Może się tak zdarzyć, że po ostatecznym przeliczeniu głosów poparcia oraz frekwencji w poszczególnych okręgach mandat przypadnie także posłom PO: b. ministrowi finansów Jackowi Rostowskiemu, pełnomocniczce ds. równego traktowania Agnieszce Kozłowskiej-Rajewicz oraz posłowi PiS Witoldowi Waszczykowskiemu. Do PE z listy PiS może także wejść senator Beata Gosiewska, co by także oznaczało konieczność przeprowadzenia wyborów uzupełniających.