Trwa ładowanie...
d1e9pvf

157 metrów pod wodą. Pobito rekord Polski w nurkowaniu jaskiniowym

W kopalni Podgórze w Kowarach (woj. dolnośląskie) płetwonurek Michał Rachwalski zszedł na głębokość 157 metrów i pobił rekord Polski w głębokości nurkowania jaskiniowego.

d1e9pvf
d1e9pvf

Rekord Polski w głębokości nurkowania jaskiniowego pobito w zalanej kopalni uranu w Kowarach. Telewizja Strimeo nagrała wyczyn Michała Rachwalskiego.

Ta dolnośląska kopalnie, nieczynna od końca lat 50. XX wieku, jest chętnie wybierana przez płetwonurków. Tam padł również poprzedni rekord głębokości zanurzenia – 132 metry.

(fot. mat. prasowy / Centrum Nurkowe Anaconda)
Źródło: (fot. mat. prasowy / Centrum Nurkowe Anaconda)

Tym razem Michał Rachwalski zszedł na 157 metrów. Płetwonurkowie zapowiadają jednak, że w najbliższym czasie planują dokonać kolejnych rekordowych zanurzeń w szybach kopalni Podgórze w Kowarach.

d1e9pvf

- Przed próbą bicia takiego rekordu należy na pewno ćwiczyć intensywnie przez kilka dni, trenować zanurzenia na około 100 metrach. Jest to zadanie przede wszystkim dla doświadczonych nurków, zwłaszcza gdy chodzi o Kowary, gdzie najpierw nurkowie zanurzają się jednym szybem, potem muszą przepłynąć korytarzem do drugiego szybu, którym wypływają na powierzchnię – mówi w rozmowie z WP Adam Pawlik z Centrum Nurkowego Anaconda.

(fot. mat. prasowy)
Źródło: (fot. mat. prasowy)

Trudności pojawiają się także z zanurzeniem z dużą ilością potrzebnego sprzętu w wąskich szybach kopalni. Bicie takiego rekordu jest również czasochłonne – w sumie od zanurzenia do wypłynięcia mija kilka godzin.

- Zanurzenie trwa niewiele, przyjmując, że następuję ono z prędkością około 20 metrów na minutę. Do tego doliczyć należy jeszcze czas na przepłynięcie korytarza między szybami – łącznie to około 15-20 minut. Wynurzenie, w tym czas na dekompresję, to około trzech godzin. Przy tego rodzaju zanurzeniach ważne jest doświadczenie, ale jeszcze ważniejsza zdaje się być wytrzymałość psychiczna – dodaje Adam Pawlik.

d1e9pvf

Dziękujemy Telewizji Strimeo za możliwość wykorzystania filmu z bicia rekordu.

(fot. mat. prasowy)
Źródło: (fot. mat. prasowy)

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1e9pvf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1e9pvf
Więcej tematów