150 tysięcy pielgrzymów zmierza na Jasną Górę
Prawie 150 tysięcy pielgrzymów dotrze w
sierpniu na Jasną Górę w zorganizowanych grupach - szacuje Urząd
Miasta w Częstochowie na podstawie deklaracji organizatorów
pieszych pielgrzymek.
Szczyt przypadnie od 13 do 15 sierpnia, kiedy obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Szacuje się, że już 11 sierpnia w grupach pielgrzymkowych wejdzie do Częstochowy ok. 12,6 tys. pątników, a następnego dnia 8,2 tys. 13 sierpnia spodziewanych jest 35,5 tys., a 14 sierpnia aż 44,4 tys. osób.
Kolejne "szczyty pielgrzymkowe" na Jasnej Górze będą miały miejsce 26 sierpnia (święto Matki Bożej Częstochowskiej), 6 września (Dożynki Jasnogórskie) i 20 września (Pielgrzymka Ludzi Pracy).
Sierpniowy napływ pieszych pielgrzymek do Częstochowy jest dużym wyzwaniem dla służb komunalnych, ale nie powoduje większych utrudnień w życiu miasta. W Urzędzie Miasta tradycyjnie powołano specjalny sztab, składający się z szefów służb miejskich oraz naczelników wydziałów. Gotowy jest już szczegółowy plan zabezpieczenia pielgrzymkowego.
W dniach wzmożonego ruchu w izbach przyjęć szpitali miejskich przez całą dobę pracować będzie więcej lekarzy i pielęgniarek. Dla pacjentów przygotowano rezerwowe łóżka. Wokół Jasnej Góry i w centrum miasta czuwać będą karetki pogotowia, stanie też specjalny namiot z pomocą medyczną. Cztery patrole pielęgniarskie będą patrolować jasnogórskie Błonia.
Zorganizowane zostaną również: Punkt Osób Zaginionych, punkty czerpania wody, tereny biwakowe i dodatkowe parkingi. Dla pielgrzymów przygotowane będą dodatkowe przenośne toalety. Dyżurować będą firmy oczyszczające miasto, pojawią się dodatkowe kontenery na śmieci. Wzmocnione zostaną patrole straży miejskiej i policji.
Z szacunków gospodarzy Jasnej Góry oraz Urzędu Miasta wynika, że w tym roku do Częstochowy może przybyć jeszcze więcej pielgrzymów niż przed rokiem, kiedy w tygodniu poprzedzającym święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny pieszo, w zorganizowanych grupach, dotarło na Jasną Górę ponad 104 tys. osób.
Tradycyjnie najwięcej pątników przybywa na jasnogórski odpust z Warszawy - ok. 20 tys. w kilku pielgrzymkach. Zwykle bardzo liczne są też pielgrzymki: Radomska, Krakowska, Siedlecka, Bielsko- Żywiecka, Podlaska oraz Lubelska i Wrocławska. Każda z nich skupia po kilka tysięcy osób, a Radomska - ok. 10 tys.
Wiele pielgrzymek dociera do Częstochowy po kilkunastu dniach wędrówki, w czasie której pokonują po kilkaset kilometrów. Powyżej 500 km mają do przejścia pielgrzymi z Gdańska, Elbląga, Szczecina, Kołobrzegu, a także z Warmii i północnych rejonów Podlasia. Najdłuższą drogę pokonują Kaszubi z Helu, wędrujący w ramach Pielgrzymki Gdańskiej - w ciągu 19 dni pokonują blisko 650 km.
W pielgrzymkach pieszych uczestniczą głównie ludzie młodzi, którym nie straszna daleka droga, upał i kurz. Nie brakuje jednak ludzi starszych, pielgrzymujących nierzadko od kilkudziesięciu lat; idą także matki z małymi dziećmi, uczniowie, narzeczeni i nowożeńcy.
Ostatni odcinek pielgrzymkowego szlaku pątnicy pokonują głównymi ulicami Częstochowy. Po powitaniu w sanktuarium i uczestnictwie w nabożeństwie, lokują się na polach namiotowych wokół klasztoru, w Domu Pielgrzyma i licznych kwaterach prywatnych.