Trwa ładowanie...
d2235dr

150 tys. zł za teczkę Tymińskiego z kwitami na Wałęsę

Zawartość słynnej "czarnej teczki" Stana
Tymińskiego chce sprzedać za 150 tys. zł jego współpracownik. To
prawdopodobnie trzy esbeckie kwity na Lecha Wałęsę - pisze "Gazeta
Wyborcza".

d2235dr
d2235dr

Przybysz z Peru Stan Tymiński w 1990 roku kandydował na prezydenta RP i niespodziewanie wszedł do drugiej tury wyborów, pokonując premiera Tadeusza Mazowieckiego. Eugeniusz Szymala doradzał i pisał Tymińskiemu przemówienia.

Według informacji gazety z dwóch źródeł w dawnym UOP, to właśnie Szymala dostarczył Tymińskiemu zawartość słynnej "czarnej teczki", którą egzotyczny kandydat wielokrotnie pokazywał w kampanii wyborczej. Miały być w niej materiały kompromitujące Wałęsę. Tymiński nigdy nie ujawnił jej zawartości, a po przegranych wyborach wyjechał z Polski.

_ Dzisiaj dzień 65. urodzin pana prezydenta Lecha Wałęsy. Ciąg dalszy uroczystości związanych z Nagrodą Nobla odbędzie się w grudniu. Sądzę, że "Gazeta Wyborcza" miałaby na ten jubileusz noblowski doskonały prezent dla Lecha Wałęsy_ - mówi Szymala.

Przed miesiącem zwrócił się do lokalnej redakcji "GW" z ofertą sprzedaży Agorze słynnej "czarnej teczki". Do jednego z maili dołączył film. Redakcja poprosiła o czas do namysłu. Sprawdziła Szymalę.

d2235dr

W latach 1964-81 był prokuratorem wojskowym. Miał być wtedy szykanowany za deklarowanie katolickiego światopoglądu i odmowę wstąpienia do PZPR (IPN prowadzi postępowanie w sprawie dyskryminowania go przez funkcjonariuszy Naczelnej Prokuratury Wojskowej i Głównego Zarządu Politycznego WP). Później jako obrońca wojskowy prowadził własną kancelarię w Szczecinie. 28 stycznia 1983 r. prezes Izby Wojskowej Sądu Najwyższego gen. Kazimierz Lipiński skreślił go z listy obrońców wojskowych za to, że bronił internowanych i opozycjonistów przed kolegiami ds. wykroczeń.

Dziś Szymala potwierdza, że przed 18 laty przekazał Tymińskiemu kwity na Wałęsę.

d2235dr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2235dr
Więcej tematów