Qaqwqwrqw

150 tys. osób na wiecu poparcia dla Saakaszwilego

Co najmniej 150 tys. osób zgromadziło się przed gruzińskim parlamentem na wiecu poparcia dla prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego w konflikcie z Rosją wokół Osetii Południowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
150 tys. osób na wiecu poparcia dla Saakaszwilego
(AFP)
Qaqwqwrqw

Gruziński przywódca zapowiedział, że jego kraj wystąpi ze Wspólnoty Niepodległych Państw, skupiającej większość byłych republik radzieckich.

Opuszczamy WNP na dobre i proponuję, aby inne kraje również opuściły tę organizację, której przewodniczy Rosja - powiedział Saakaszwili.

Na wielotysięcznym wiecu padały okrzyki sprzeciwu wobec operacji militarnej Rosji w Gruzji oraz potępienia wobec rosyjskiego premiera Władimira Putina; porównywano go do terrorysty. Na transparentach widniały napisy: "Poszukiwany: zbrodnie przeciwko ludzkości na świecie".

Qaqwqwrqw

Nad tłumem powiewały biało-czerwone gruzińskie flagi. Zebrani trzymali transparenty z napisami: "Kocham Gruzję", "Kocham cię Misza" (zdrobnienie od imienia prezydenta).

Prezydent Saakaszwili zaapelował o międzynarodowe wsparcie w konflikcie z Rosją.

Oświadczył, że rząd gruziński ogłosi separatystyczne regiony - Abchazję i Osetię Południową terytoriami okupowanymi. W obu tych regionach znajdują się wojska rosyjskie wspierające miejscowych separatystów.

Wicepremier oraz minister stanu ds. integracji europejsko-atlantyckiej Giorgi Baramidze powiedział do zgromadzonych ludzi, żeby trzymali flagi wysoko w górze i trzymali się razem. Nie powinniśmy bać się wroga - mówił.

Qaqwqwrqw

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew nakazał we wtorek zakończenie operacji wojskowej w Gruzji, lecz nie jest jasne, czy wszystkie walki ustały.

Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw