Trwa ładowanie...
d4ct33l
amnesty international
30-08-2012 14:14

15 tys. osób wciąż zaginionych po wojnach w dawnej Jugosławii

Nadal niewyjaśniony jest los około 15 tys. osób zaginionych podczas konfliktów zbrojnych w latach 90. w krajach dawnej Jugosławii - poinformowała organizacja Amnesty International (AI).

d4ct33l
d4ct33l

W raporcie opublikowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci Osób Zaginionych AI zarzuca rządom Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Macedonii, Czarnogóry, Serbii oraz Kosowa, że nie wywiązały się z nałożonego przez prawo międzynarodowe obowiązku wszczęcia dochodzenia w sprawie osób zaginionych oraz pociągnięcia do odpowiedzialności winnych zaistniałej sytuacji.

Niewyjaśnione pozostają losy 10,5 tys. osób z Bośni, 2,4 tys. z Chorwacji oraz 1,8 tys. z Kosowa.

AI oskarża władze krajów byłej Jugosławii o brak zaangażowania w wyjaśnianie losów zaginionych i wzywa je do podjęcia odpowiednich działań. Organizacja apeluje o wszczęcie skutecznego i bezstronnego dochodzenia oraz poszanowanie praw ofiar i ich rodzin. Wiele rodzin zaginionych sądzi, że rządy ich krajów posiadają informacje na temat tego, w jaki sposób ich bliscy zginęli i gdzie są pochowani, jednak nie chcą ujawnić prawdy z obawy przed konsekwencjami.

W lipcu, z inicjatywy ponad 1500 lokalnych organizacji pozarządowych, około 500 tys. osób podpisało petycję w sprawie utworzenia komisji regionalnej, która miałaby zająć się opracowaniem listy z nazwiskami wszystkich ofiar konfliktów w krajach dawnej Jugosławii oraz wyjaśnieniem ich losu.

d4ct33l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ct33l
Więcej tematów