15 tys. funkcjonariuszy będzie czuwać nad bezpieczeństwem papieża i wiernych
15 tys. funkcjonariuszy czuwać będzie nad bezpieczeństwem papieża Benedykta XVI i wiernych podczas zbliżającej się majowej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski. Policja już teraz apeluje o dostosowywanie się do jej zaleceń związanych z tą wizytą.
Pielgrzymka papieża odbędzie się w dniach 25-28 maja. Benedykt XVI odwiedzi Warszawę, Jasną Górę, Kraków, sanktuarium na Jasnej Górze, Oświęcim, Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską.
Policjanci w czasie pielgrzymki będą m.in. kierować ruchem, zarówno pojazdów jak i pielgrzymów, kontrolować zawartość bagaży wiernych - przy wejściu na uroczystości (do sektorów), pomagać osobom zaginionym (powstaną m.in. specjalne izby dziecka). Funkcjonariuszy w mundurach wspomagać będą policjanci po cywilnemu - to oni mają zapobiegać m.in. kradzieżom w miejscach zgromadzeń.
Jak podkreślił dyrektor biura komunikacji społecznej Paweł Biedziak, osoby mieszkające wzdłuż tras przejazdów papieża, nie powinny - w dniach pobytu w Polsce Ojca Świętego - przyjmować do swoich domów żadnych obcych osób. Zaapelował też by zabezpieczyć strychy i wejścia na dach, tak by nikt obcy nie mógł się tam dostać.
Z okien i balkonów - na trasach przejazdów kolumny papieskiej - powinny zostać usunięte m.in. doniczki z kwiatami oraz inne przedmioty, które mogą zagrażać zgromadzonym na chodnikach wiernym. Flagi - muszą być solidnie zamocowane.
Wierni powinni też pamiętać o zakazie rzucania na trasę przejazdu papieża m.in. kwiatów. Nie będzie też wolno wchodzić na jezdnię, przechodzić przez płotki i liny odgraniczające ją, a także wchodzić na drzewa, ogrodzenia, słupy lub bramy - wyliczył Biedziak.
Jak dodał, na dwie godziny przed przejazdem Ojca Świętego, dana trasa będzie wyłączana z ruchu.
Policja przygotowała też zalecenia dla pielgrzymów biorących udział w spotkaniach z papieżem. Przede wszystkim na miejsce uroczystości powinni przybywać na dwie godziny przed jej rozpoczęciem. Do sektorów ze względu na bezpieczeństwo nie będzie wolno wnosić ostrych przedmiotów i broni. Funkcjonariusze apelują by wierni nie przynosili ze sobą parasoli - gdyż mogą one ograniczać widok innym pielgrzymom - a przed deszczem chronili się okryciami przeciwdeszczowymi.
Wierni nie powinni też zapominać o okryciu głowy chroniącym ich przed słońcem.
Zabierzmy ze sobą prowiant oraz napoje w plastikowych butelkach. Jeśli jesteśmy chorzy pamiętajmy o lekach, miejmy też przy sobie kartkę z informacją o chorobie. Nie zabierajmy cennych przedmiotów - np. dużych kwot pieniędzy - zaznaczył Biedziak.
Jak dodał, rodzice i opiekunowie dzieci oraz osób niepełnosprawnych psychicznie powinny umieścić w kieszeniach ich ubrań kartki z danymi osobowymi.
Policjanci apelują do wiernych o zostawianie samochodów na wyznaczonych parkingach oraz o to, by przed uroczystością sprawdzili jak rozmieszczone są punkty medyczne, izby dla osób zaginionych oraz toalety. Specjalne mapy zawierające te podstawowe informacje mają być publikowane w lokalnej prasie.
Zapoznajmy się też z informacjami o zmianach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej i organizacji ruchu oraz trasach, z których trzeba usunąć zaparkowane samochody - powiedział Biedziak. Samochody, które mimo zakazów pozostaną w miejscach niedozwolonych będą usuwane przez służby porządkowe.