Trwa ładowanie...
praca
Łukasz Witczyk
11-08-2020 20:20

15 sierpnia. Święto w sobotę. Czy przysługuje dodatkowy dzień wolny?

15 sierpnia - Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - wypada w sobotę. Czy przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy?

15 sierpnia. Czy przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy?15 sierpnia. Czy przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy?Źródło: Pixabay
d3dnvfm
d3dnvfm

15 sierpnia. Święto w sobotę. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

Przypadające na 15 sierpnia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego to dzień ustawowo wolny od pracy. Święto przypada w sobotę, która i tak jest dniem wolnym od pracy. Czy w związku z tym pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy?

Taki dzień wolny nam przysługuje. Jeśli pracodawca nie wyznaczyłby dodatkowego dnia wolnego, złamałby przepisy i tym samym naraził się na karę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca może go wyznaczyć na przykład na 14 sierpnia (piątek), albo 17 sierpnia (poniedziałek). Oczywiście może to być też inny dzień. Zależy to od wewnętrznych ustaleń w danym przedsiębiorstwie.

15 sierpnia. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to święto nakazane i dzień ustawowo wolny od pracy. Święto to jest przedmiotem wiary chrześcijańskiej dotyczącej wzięcia do nieba z ciałem i duszą Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia. Obchodzone jest właśnie 15 sierpnia. To jedno z najważniejszych świąt w kościele katolickim.

Dni ustawowo wolne od pracy wprowadzone w Polsce określa ustawa z 18 stycznia 1951 roku. Dodatkowo wolne są wszystkie niedziele. Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek zagwarantować pracownikom zastępczy dzień wolny od pracy za święto ustawowo wolne od pracy wypadające w sobotę. Z kolei święta wypadające w niedzielę nie dają pracownikom prawa do dodatkowego dnia wolnego.

Dawid Podsiadło przypomniał apel Kingi Dudy. Prezydencki minister komentuje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3dnvfm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dnvfm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj