Trwa ładowanie...

15 sierpnia. Święto w sobotę. Czy przysługuje dodatkowy dzień wolny?

15 sierpnia - Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - wypada w sobotę. Czy przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy?
Share
15 sierpnia. Czy przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy?
15 sierpnia. Czy przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy?Źródło: Pixabay
d4iiww8

15 sierpnia. Święto w sobotę. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

Przypadające na 15 sierpnia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego to dzień ustawowo wolny od pracy. Święto przypada w sobotę, która i tak jest dniem wolnym od pracy. Czy w związku z tym pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy?

Taki dzień wolny nam przysługuje. Jeśli pracodawca nie wyznaczyłby dodatkowego dnia wolnego, złamałby przepisy i tym samym naraził się na karę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca może go wyznaczyć na przykład na 14 sierpnia (piątek), albo 17 sierpnia (poniedziałek). Oczywiście może to być też inny dzień. Zależy to od wewnętrznych ustaleń w danym przedsiębiorstwie.

d4iiww8

15 sierpnia. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to święto nakazane i dzień ustawowo wolny od pracy. Święto to jest przedmiotem wiary chrześcijańskiej dotyczącej wzięcia do nieba z ciałem i duszą Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia. Obchodzone jest właśnie 15 sierpnia. To jedno z najważniejszych świąt w kościele katolickim.

Dni ustawowo wolne od pracy wprowadzone w Polsce określa ustawa z 18 stycznia 1951 roku. Dodatkowo wolne są wszystkie niedziele. Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek zagwarantować pracownikom zastępczy dzień wolny od pracy za święto ustawowo wolne od pracy wypadające w sobotę. Z kolei święta wypadające w niedzielę nie dają pracownikom prawa do dodatkowego dnia wolnego.

Dawid Podsiadło przypomniał apel Kingi Dudy. Prezydencki minister komentuje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4iiww8

Podziel się opinią

Share
d4iiww8
d4iiww8
Więcej tematów