Trwa ładowanie...
dlerdam

15 osób zginęło podczas starć w Somalii

Co najmniej 15 osób, w tym czteroletnie dziecko, zginęło w stolicy Somalii podczas starć między siłami rządowymi a rebeliantami w nocy z poniedziałku na wtorek - poinformowała agencja AP, powołując się na świadków.

dlerdam
dlerdam

Odnaleziono 12 ciał, a trzy osoby zmarły w szpitalu. Według dowódcy gwardii prezydenckiej Ahmeda Dauda Dahira, rebelianci wystrzelili, co najmniej sześć pocisków z moździerzy w kierunku pałacu prezydenckiego; nikt w siedzibie prezydenta nie ucierpiał. Prezydent Szejk Szarif Szejk Ahmed był podczas ataku w Etiopii, gdzie uczestniczył w spotkaniu liderów Unii Afrykańskiej.

Według Dahira gwardia odpowiedziała ogniem. W ciągu ostatnich trzech lat rebelianci atakowali pałac wielokrotnie, ale straty były zawsze niewielkie; nieliczne osoby zostały ranne.

Siły rządowe starają się wyprzeć rebeliantów ze stolicy. Rząd przejściowy prezydenta Szarifa Ahmeda jest bardzo słaby i kontroluje tylko część Mogadiszu, głównie dzięki pomocy sił AMISOM, które liczą 5,3 tys. żołnierzy.

Al-Szabab ma powiązania z Al-Kaidą a w jego szeregach walczą setki zagranicznych dżihadystów. Uważają oni siły pokojowe Unii Afrykańskiej organizacja za wojska okupacyjne i przeprowadzili przeciw nim kilka krwawych ataków samobójczych.

dlerdam

Od obalenia prezydenta Mohammeda Siada Barre w styczniu 1991 roku Somalia pogrążyła się w chaosie wojen domowych i konfliktów klanowych. Struktury państwowe praktycznie przestały działać. Zawierane kilkakrotnie porozumienia pokojowe nie przyniosły rezultatów i stabilizacji coraz bardziej podzielonego kraju, na obszarze którego faktycznie istnieje co najmniej pięć klanowych państewek.

W walkach trwających w Somalii od 2007 roku zginęło 19 tys. cywilów a 1,5 miliona musiało opuścić swoje domy co doprowadziło do jednego z największych kryzysów humanitarnych ostatnich lat.

Od maja 2009 roku Al-Szabab i bojówki z Hezb al-Islamija prowadzą działania zbrojne w Mogadiszu i wzywają do obalenia umiarkowanego prezydenta Ahmeda. Amerykański Departament Stanu uznaje Al-Szabab za organizację terrorystyczną.

dlerdam
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlerdam
Więcej tematów