15 lat po Mszy Pojednania w Krzyżowej
Uroczysta msza święta odbyła sięm w
Domu Spotkań w Krzyżowej k. Świdnicy (woj. dolnośląskie), gdzie 15
lat temu miała miejsce Msza Pojednania, uznawana za historyczne
wydarzenie w stosunkach polsko-niemieckich po upadku komunizmu.
W uroczystości wziął udział Tadeusz Mazowiecki, który 15 lat temu jako premier RP gościł w Krzyżowej Helmuta Kohla, kanclerza Niemiec. Tym razem Kohl nie przyjechał do Krzyżowej.
Uroczystą mszę celebrował ksiądz biskup Ignacy Dec, Ordynariusz Diecezji Świdnickiej. Tuż po niej Tadeusz Mazowiecki odebrał odznaczenie Honorowego Obywatela Gminy Świdnica. Podobne odznaczenie przyznano b. kanclerzowi Niemiec Helmutowi Kohlowi.
Mazowiecki, odbierając odznaczenie, podziękował za przyznany mu tytuł. Prosił, aby nie zapominać, jak ważnym miejscem jest Dom Spotkań w Krzyżowej. Macie tu piękne i bardzo ważne miejsce. Nie zapominajcie o nim i kultywujcie jego dobre tradycje - mówił Mazowiecki.
W uroczystości wziął też udział Caspar Helmuth von Moltke, syn hrabiego Helmutha Jamesa von Moltke, który w czasie II wojny światowej należał do założycieli "Kręgu z Krzyżowej", jednej z najważniejszych grup niemieckiej opozycji antyhitlerowskiej, skupiającej opozycjonistów z różnych grup społecznych, wyznań i orientacji politycznych. Spotkania grupy najczęściej odbywały się w Domu na Wzgórzu, posiadłości rodziny von Moltke. Dziś mieści się tu Dom Spotkań w Krzyżowej.
"Krąg z Krzyżowej", panujący w nim duch tolerancji i porozumienia, inspirował ludzi różnych narodowości. Współpracujący ze sobą Polacy, Niemcy, Holendrzy i Amerykanie pragnęli stworzyć w Krzyżowej międzynarodowy ośrodek spotkań, w którym promowano by idee tolerancji, pokoju i szacunku dla bliźnich. Ideę udało się urzeczywistnić dzięki wsparciu rządów Polski i Niemiec, które wybrały Krzyżową na miejsce pamiętnej Mszy Pojednania w listopadzie 1989 roku.
Msza z udziałem ówczesnego premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla była momentem przełomowym w stosunkach polsko-niemieckich i zapoczątkowała nowy rozdział w kontaktach i współpracy między Polską a Niemcami. Samej Krzyżowej przyniosła nie tylko rozgłos, ale i środki finansowe na odbudowę i urządzenie nowoczesnego centrum spotkań.
Przygotowania oraz prace remontowe w Krzyżowej trwały kilka lat. W czerwcu 1998 roku, w obecności szefów rządów Polski i Niemiec oraz wielu innych gości honorowych, odbyło się uroczyste otwarcie Ośrodka Fundacji "Krzyżowa", który funkcjonuje do dziś i w którym wciąż odbywają się spotkania młodzieży, sympozja oraz dyskusje o tolerancji, różnicach i tradycjach narodów.