15 i 25% - nowe stawki PIT?

Dwie stawki podatku od dochodów osobistych w wysokości 15 i 25% z progiem dochodów równym 50 tysięcy złotych i kwotą wolną od podatku w wysokości 700 złotych to docelowy kształt PIT, według "Strategii podatkowej" Ministerstwa Finansów. "Rzeczpospolita" dotarła do "Strategii podatkowej" autorstwa Ministerstwa Finansów, którą dziś ma zająć się rząd.

06.01.2004 | aktual.: 02.07.2012 19:42

Dokument ten przewiduje również opracowanie ustawy o podatku dochodowym dla wszystkich osób prowadzących działalność gospodarczą, stworzenie odrębnej regulacji dla opodatkowania dochodów z pracy i likwidację ryczałtu ewidencjonowanego.

Według Ministerstwa Finansów, reforma podatkowa to zbliżanie stawek krańcowych i efektywnych za pomocą likwidacji ulg i zwolnień oraz wprowadzenia degresywnej kwoty wolnej. W ten sposób wpływy podatkowe będą na zbliżonym poziomie, a krańcowe stawki będą niższe, co - w opinii resortu - zostanie dobrze odebrane przez społeczeństwo. Zmiana skali podatkowej ma zostać rozłożona w czasie. W latach 2005-2006 powinna nastąpić modyfikacja kwoty wolnej i progów podatkowych, a od 2007 roku miałoby dojść do zdecydowanego obniżenia obciążeń, w tym stawek podatkowych. W pierwszej kolejności zyskać mają najubożsi. Lepiej zarabiający mogą liczyć na poprawę swej sytuacji dopiero po 2007 roku.

Dokument ministerstwa zakłada również opracowanie ustawy o podatku dochodowym dla osób prowadzących działalność gospodarczą, stworzenie odrębnej regulacji dla opodatkowania dochodów z pracy i likwidację ryczałtu ewidencjonowanego.

Podatkiem dochodowym mieliby zostać objęci również rolnicy. Rozważana stawka to 19% dla dużych gospodarstw rolnych, powyżej 15 hektarów. Mniejsi rolnicy mogliby natomiast płacić podatek w formie zryczałtowanej. Resort nie rezygnuje z ewentualnego ograniczenia 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów dla twórców. Stoi jednak na stanowisku, że należy tak zmienić prawo, by stworzenie utworu było traktowane jako "świadczenie zwykłej pracy". (IAR)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)