Trwa ładowanie...
dakozl3
dakozl3
dakozl3

15 grudnia 1828 - Powołanie Sprzysiężenia Wysockiego

W Szkole Podchorążych Artylerii w Warszawie powstała konspiracyjna organizacja niepodległościowa - Sprzysiężenie Podchorążych, kierowana przez podporucznika Piotra Wysockiego. W nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku, członkowie Sprzysiężenia zaatakowali siedzibę księcia Konstantego, wywołując tym samym powstanie listopadowe.

15 grudnia 1917 - Rozejm na froncie wschodnim

W Brześciu nad Bugiem podpisano rozejm między Rosją radziecką, a Niemcami, Austro-Węgrami, Bułgarią i Turcją. Oznaczało to wstrzymanie działań wojennych na froncie wschodnim. 22 grudnia 1917 roku rozpoczęły się pertraktacje między Sowietami i Niemcami. Po ich zerwaniu, 18 lutego 1918 roku wojska Niemieckie zajęły część Ukrainy. Ostatecznie 3 marca 1918 roku podpisano Traktat Brzeski, kończący wojnę na wschodzie.

15 grudnia 1948 - Utworzenie PZPR

15 grudnia 1948 r. rozpoczął się zjazd zjednoczeniowy Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej. Po ich połączeniu powstała Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, która rządziła w Polsce nieprzerwanie do 1989 r.

Przed utworzeniem PZPR, w PPS przeprowadzono czystki, wyrzucając ok. jedną czwartą wszystkich członków - ludzi sprzeciwiających się powstaniu jednej partii. Mimo to nowy twór polityczny liczył ponad 1,5 mln ludzi. W szczytowym momencie - w 1980 r., do PZPR należały ponad 3 mln Polaków.

Funkcję I Sekretarza Komitetu Centralnego PZPR objął ówczesny prezydent RP Bolesław Bierut.

Przewodząc narodowi polskiemu na drodze wiodącej do socjalizmu

dakozl3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dakozl3
Więcej tematów