140 tys. za obraz Gottlieba na aukcji w Warszawie
Za cenę 140 tys. złotych sprzedano "Portret
mężczyzny (druciarza)" Maurycego Gottlieba na pierwszej
powakacyjnej aukcji w warszawskim DA Rempex. Spośród 186
wystawionych pod młotek dzieł nabywców znalazło 48.
Dzieło sprzedano poniżej ceny wywoławczej (150 tys.), co oznacza, że ostateczna sprzedaż będzie uzależniona od decyzji właściciela. Obraz w tonacji ciemnego brązu przedstawia twarz mężczyzny rozjaśnioną smugą światła. Jest to jedno z najciekawszych dzieł artysty, podejmującego historycznie, bądź współcześnie ujęte tematy żydowskie. W zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie znajduje się podobny, wykonany węglem na papierze, wizerunek będący prawdopodobnie szkicem do obrazu.
Maurycy Gottlieb (1856-1879) był polskim malarzem-realistą, przedstawicielem romantyzmu. Kształcił się w Krakowie i Wiedniu. Początkowo jego twórczość związana była z tradycją żydowskiego środowiska w rodzinnym Drohobyczu, a później pełna harmonii barwnej realizowanej za pomocą bogatej faktury i chłodnej tonacji. Portrety są efektem filozoficznej zadumy nad człowiekiem, stanowiąc tym samym pogłębione studia filozoficzne.
Jedna z pereł aukcji "Martwa natura z rondlem" pędzla Jerzego Nowosielskiego uzyskała cenę 47 tys. złotych, a drugie dzieło mistrza "Pejzaż wiejski" z 1967 roku sprzedano za 25 tys., poniżej ceny wywoławczej.