Trwa ładowanie...
depd2ka

130 lat temu zmarł Stanisław Moniuszko

130 lat temu, 4 czerwca 1872 roku, zmarł
jeden z czołowych kompozytorów polskich XIX wieku, twórca
polskiej opery narodowej Stanisław Moniuszko. W dniu rocznicy w
Warszawie odbędzie się uroczysta msza i koncert.

depd2ka
depd2ka

Urodzony 5 maja 1819 roku w Ubielu na ziemi mińskiej (obecnie Białoruś) Stanisław Moniuszko należy do głównych reprezentantów stylu narodowego w muzyce polskiej. Wykorzystywał w swej twórczości elementy polskiego folkloru, pisał muzykę do tekstów utrwalających tradycje patriotyczne i piękno polskiego obyczaju.

Jego ojciec brał udział w kampanii napoleońskiej 1812 roku. W 1827 roku rodzina Moniuszków przeniosła się do Warszawy, gdzie Stanisław rozpoczął edukację, m.in. muzyczną. Po trzech latach - zbiegło się to z wybuchem powstania listopadowego - rodzina powróciła do Ubiela.

Stanisław ukończył sześć klas gimnazjum rządowego w Mińsku, skąd ojciec zabrał go po przekształceniu dotychczas polskiej szkoły w rosyjską. W 1836 roku w Wilnie młody kompozytor poznał opery Mozarta, Rossiniego i Webera.

Rok później rozpoczął studia muzyczne w Berlinie - kształcił się m.in. w zakresie teorii muzyki i dyrygowania, akompaniował śpiewakom, słuchał oper. W Berlinie po raz pierwszy wydano jego kompozycje - pieśni, balladę "Trzech Budrysów". Napisał tam m.in. dwa kwartety smyczkowe.

depd2ka

W 1840 roku powrócił do kraju. Poślubił Aleksandrę Muellerównę. Osiadł w Wilnie, gdzie przyjął posadę organisty, dawał lekcje muzyki. Zaczął pisać operetki i pieśni, które z czasem zaczęto wydawać w periodycznie ukazujących się zbiorkach. Pierwszy z nich ukazał się w 1844 roku. Zbiorki zyskały nazwę "Śpiewnika domowego". Wydano ich dwanaście. Ze względu na teksty i melodykę, spełniały one rolę "kolportera polskości".

Sukces śpiewników sprawił, że Moniuszko postanowił spróbować sił w twórczości operowej. Librecistę znalazł w Warszawie - był nim Włodzimierz Wolski. Powstała wówczas pierwsza, dwuaktowa wersja opery "Halka", wystawiona w 1848 roku w Wilnie - nazwana przez krytyków "Halką wileńską".

W 1858 roku po przerobieniu "Halki" z dwuaktowej na czteroaktową została ona wystawiona w Warszawie, gdzie wzbudziła entuzjazm. W tym samym roku Moniuszko napisał jednoaktową operę "Flis". Został także dyrektorem Opery w Warszawie.

W styczniu 1863 roku wybuchło powstanie styczniowe. Pod wpływem tego wydarzenia Moniuszko napisał największe swoje dzieło - "Straszny dwór", wystawiony we wrześniu 1865 roku.

depd2ka

Dalsze lata życia Moniuszki to ciągłą walka o byt i kłopoty zdrowotne. Napisał jeszcze muzykę do "Sonetów krymskich" Adama Mickiewicza, operę "Paria", operetkę "Beata", szereg pieśni. Pracował także w Instytucie Muzycznym, gdzie uczył przedmiotów teoretycznych. Zmarł na atak serca 4 czerwca 1872 roku. Jego pogrzeb był wielką manifestacją patriotyczną.

W dniu 130. rocznicy śmierci kompozytora w Warszawie odprawiona zostanie uroczysta msza święta w kościele św. Karola Boromeusza na Powązkach. Po mszy odbędzie się koncert w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego-Opery Narodowej i Warszawskiej Opery Kameralnej z towarzyszeniem Orkiestry Koncertowej Wojska Polskiego im. Stanisława Moniuszki pod dyrekcją Grzegorza Mielimąki. Na grobie kompozytora zostaną złożone kwiaty.

Inspiratorką uroczystości jest śpiewaczka i reżyser Maria Fołtyn. Uroczystość będzie rejestrowana przez TVP 3 i TV Polonia.(iza)

depd2ka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
depd2ka
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj