Trwa ładowanie...

13 lat temu zamknęli ją w domu - dziś jest jej dzień

Birmańska opozycjonistka Aung San Suu Kyi otrzymała najwyższą nagrodę przyznawaną przez światową organizację broniącą praw człowieka Amnesty International. Suu Kyi została uhonorowana tytułem Ambasadora Sumienia 2009.

13 lat temu zamknęli ją w domu - dziś jest jej dzieńŹródło: AFP, fot: Pornchai Kittiwongsaluk
djevozq
djevozq

Wyróżnienie zostało ogłoszone w Dublinie przez Amnesty International i zespół U2, który otrzymał tytuł w 2005 roku i od wielu lat wspiera Aung San Suu Kyi.

- W tym miesiącu mija 20. rocznica aresztowania Aung San Suu Kyi i 20. rocznica uznania jej przez Amnesty International za więźnia sumienia. W ciągu tych długich i czasami mrocznych lat Aung San Suu Kyi cały czas była symbolem nadziei, odwagi i niestrudzonej obrony praw człowieka, nie tylko dla mieszkańców Birmy, ale dla całego świata - powiedziała Irene Khan, Sekretarz Generalna Amnesty International.

"Uwaga świata może ochronić"

Gratulacje dla Aung San Suu Kyi przesłał Vaclav Havel, były prezydent Czech i były więzień sumienia Amnesty. W jego liście czytam: „Z własnego doświadczenia wiem, że międzynarodowa uwaga może do pewnego stopnia chronić prześladowanych przed karami, których by w przeciwnym razie doświadczyli. Wkrótce po tym, jak zostałem prezydentem, nominowałem panią Suu Kyi do Pokojowej Nagrody Nobla, którą później dostała. Bóg jeden wie, co by się stało, gdyby jej losy nie zostały nagłośnione tak, jak się to dzieje teraz. Cieszę się z decyzji Amnesty i z solidarności, którą razem z U2 okazujecie tej odważnej kobiecie. Jest Ambasadorką Sumienia każdego z nas”.

Aung San Suu Kyi, liderka opozycyjnej birmańskiej partii, Narodowej Ligi Demokracji, była pozbawiona wolności przez ponad 13 z ostatnich 20 lat. Jej areszt domowy miał się zakończyć 27 maja 2009, ale 18 maja została po raz kolejny zatrzymana. W tej chwili toczy się jej proces. Jeżeli zostanie uznana winną, grozi jej 5 lat więzienia.

djevozq

Oprócz Aung San Suu Kyi, ponad 2100 osób przebywa w birmańskich więzieniu za swoje poglądy polityczne. Wszyscy oni powinni zostać zwolnieni.

Ambasador Sumienia

Nagroda Ambasadora Sumienia przyznawana jest od sześciu lat za wyjątkowe działania w walce o ochronę i upowszechnianie praw człowieka. Wśród jej laureatów są Nelson Mandela, Peter Gabriel i Mary Robinson. Nagroda - zainspirowana wierszem napisanym dla Amnesty International przez laureata Nagrody Nobla, irlandzkiego poetę Seamusa Heaneya - ma za zadanie wyróżniać osoby, które swoim życiem i działalnością ucieleśniają przesłanie Amnesty International.

Amnesty International zbiera podpisy pod petycjądo władz Birmy domagającą się natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Aung San Suu.

djevozq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djevozq
Więcej tematów