13. dzień protestu pielęgniarek pod kancelarią premiera
W namiotowym "białym miasteczku" pod budynkiem kancelarii premiera nadal głodówkę prowadzi sześć pielęgniarek. Ich koleżanki w wydzielonych namiotach pod hasłem "serce za serce" przeprowadzają w ten weekend bezpłatne badania profilaktyczne dla warszawiaków. Niedziela jest 13. dniem protestu.
Jak poinformowała Marta Maskey-Warzęchowska, lekarz opiekujący się pielęgniarkami, stan prowadzących głodówkę jest "stabilny, choć są one osłabione". Dodała, że regularnie dwa razy dziennie głodującym badane jest ciśnienie, tętno i poziom glukozy, wszystkie znajdują się także pod stałym nadzorem medycznym.
W miasteczku namiotowym od soboty trwa także "biały weekend". Między godziną 11 a 18 wszyscy chętni mogą bezpłatnie przeprowadzić badania profilaktyczne m.in. ciśnienia, poziomu cukru, EKG, USG tarczycy, czy pomiar tkanki tłuszczowej.
Badania cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców stolicy. Pierwsi chętni stanęli w kolejce do namiotów na około półtorej godziny przed ich otwarciem. Pielęgniarki z dwóch punktów, gdzie badane jest ciśnienie, poinformowały, że tylko wczoraj odwiedziło je łącznie ponad 500 osób.
Jak powiedziała Grażyna Gaj z zarządu krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, bezpłatne badania nie będą najprawdopodobniej przedłużone na poniedziałek, gdyż sprzęt do ich prowadzenia został wypożyczony tylko na weekend, a ponadto w miasteczku namiotowym nie ma warunków do prowadzenia badań przez wiele dni.
Pytana czy jutrzejsze rozmowy protestujących z rządem doprowadza do zakończenia protestu Gaj odpowiedziała, że "sceptycznie" postrzega taką ewentualność, ale liczy, że "zwycięży mądrość". Zaznaczyła, że pielęgniarki są przygotowane jeszcze na wiele dni protestu.
Pielęgniarki głodują przed kancelarią premiera od wtorku rano. Był to wyraz solidarności z trzema z czterech przebywających w kancelarii premiera pielęgniarkami, które od poniedziałku prowadziły tam protest głodowy.
Choć we wtorek po południu pielęgniarki przebywające w kancelarii opuściły ten gmach, po rozmowie z premierem Jarosławem Kaczyńskim, i przerwały głodówkę, siostry na zewnątrz jej nie zaprzestały, nie likwidują też "białego miasteczka" namiotowego. Obecnie pod kancelarią stoi około 120 namiotów.
W piątek, po przedstawieniu koszyka świadczeń gwarantowanych i debacie w Sejmie na temat sytuacji w służbie zdrowia, minister zdrowia Zbigniew Religa odwiedził "białe miasteczko". Mimo że odebrał postulaty protestujących i zapewnił, że wie, iż zarobki pielęgniarek są za niskie i będzie chciał to zmienić, pielęgniarki nie rezygnują z pikiety.
W poniedziałek rozpoczynają się rozmowy strony związkowej i rządowej. Religa zaznaczył, że ma upoważnienie od premiera, aby je prowadzić. Szef rządu w rozmowach nie będzie uczestniczył.