Polska12% pracowników BOR to kobiety

12% pracowników BOR to kobiety

12% pracowników Biura Ochrony Rządu
(BOR) to kobiety. Ich liczba systematycznie rośnie. Pracują
głównie w administracji, ale coraz więcej z nich stara się o pracę
w ochronie osobistej - mówią przedstawiciele BOR.

Multimedialną prezentację o historii i funkcjonowaniu BOR obejrzeli w Warszawie szefowie i eksperci służb ochronnych z 29 państw, uczestniczący w rozpoczętej w poniedziałek trzydniowej VI Konferencji Stowarzyszenia Służb Ochrony Osobistej (APPS).

BOR jest ponad tysiącosobową jednostką wojskową podporządkowaną Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dzieli się na trzy piony: działań ochronnych, szkolenia i logistyczny. W strukturze BOR ponad 86% stanowią oficerowie, a blisko 14% pracownicy cywilni.

Biuro ochrania m.in. prezydenta (dożywotnio), premiera i wicepremierów, marszałków Sejmu i Senatu, ministrów obrony narodowej i spraw wewnętrznych, szefa Kancelarii Prezydenta, a także zagraniczne delegacje przebywające w Polsce. Funkcjonariusze pionu działań ochronnych cztery razy w roku przechodzą testy sprawnościowe.

Oficerowie obowiązkowo odbywają trzyletnią służbę przygotowawczą - jest w niej obecnie 23% funkcjonariuszy. Kolejny etap to służba stała. Pracownicy mogą przejść na emeryturę po 15 latach z 45% wynagrodzenia. Emerytura na pełnych prawach przysługuje im po 27 latach, z 80% wynagrodzenia.

BOR może legitymować, zatrzymywać osoby stwarzające bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia; dokonywać kontroli osobistej, przeszukiwać bagaż, sprawdzać ładunki w portach, na dworcach, w środkach transportu lądowego, powietrznego i wodnego, żądać niezbędnej pomocy od instytucji rządowych i samorządu terytorialnego oraz jednostek gospodarczych. Może też zwracać się o pomoc do organizacji społecznych, a w nagłych wypadkach - do każdej osoby.

Kandydaci do służby w BOR muszą mieć od 18 do 35 lat, co najmniej średnie wykształcenie oraz pomyślnie przejść testy psychologiczne i sprawnościowe. Promowana jest znajomość języków obcych.

BOR funkcjonuje na mocy ustawy z 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu. Geneza służb ochronnych w Polsce sięga roku 1924. W związku z zamachem na prezydenta Gabriela Narutowicz w grudniu 1922 r., ówczesny minister spraw wewnętrznych Zygmunt Huebner powołał 12 czerwca 1924 r. brygadę ochronną, której zadaniem było zapewnienie bezpieczeństwa Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Stowarzyszenie Służb Ochrony Osobistej (Association of Personal Protection Services - APPS) powstało w 1993 roku. Jego głównym zadaniem jest wymiana poglądów i informacji oraz promowanie wzajemnego zaufania między jego członkami. Do APPS należą 42 kraje m.in. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Izrael, Wielka Brytania, Rosja, Niemcy a także Chiny, Gruzja i Argentyna.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)