12 lat więzienia dla albańskiego terrorysty
Kierowany przez ONZ międzynarodowy
trybunał, działający w Kosowie,
skazał na 12 lat więzienia Albańczyka, któremu udowodniono
działalność terrorystyczną - podała prasa lokalna.
Xhavit Morina, dowódca skrajnego albańskiego ugrupowania zbrojnego o nazwie Armia Wyzwolenia Narodowego (AWN), został uznany winnym przeprowadzenia ataku na siedzibę albańskiej partii politycznej w Macedonii w marcu 2002 roku. W wyniku ataku zginęły dwie osoby cywilne i członek AWN.
Rozprawa odbyła się w stolicy Kosowa Prisztinie. Wyrok wydał trybunał w składzie 3 sędziów - dwóch międzynarodowych i sędzia albański.
Ten sam trybunał skazał na 16 lat więzienia szwedzkiego obywatela pochodzenia albańskiego Jetona Kiqina za zabójstwa i udział w grupie przestępczej.
W sierpniu 2001 roku Kiqina wraz z siedmioma innymi osobami zabił w ramach porachunków etnicznych pięć osób należących, w tym dwoje dzieci. Była to zemsta za rzekomą kolaborację z Serbami.
Kosowo, zajmujące południową część terytorium Serbii i zamieszkane w 90% przez ludność albańską, administrowane jest od połowy 1999 roku przez ONZ. Organizacja przejęła władzę w Kosowie po zbrojnej interwencji NATO, która położyła kres represjom serbskim wobec dążącej do niepodległości ludności albańskiej.
W sobotę w Wiedniu spotkali się przywódcy Serbii i Kosowa, by rozmawiać o przyszłości tej serbskiej prowincji. Mimo trwającej od miesięcy mediacji działającego w imieniu ONZ fińskiego polityka Martti Ahtisaariego, nie zdołali oni osiągnąć porozumienia.
Przedmiotem wiedeńskiego szczytu był przygotowany przez Ahtisaariego plan dla Kosowa, popierany przez Prisztinę i Zachód, natomiast zdecydowanie odrzucany przez Belgrad. Wobec fiaska rokowań bezpośrednich, obecnie plan ten trafi pod obrady Rady Bezpieczeństwa ONZ.