Trwa ładowanie...
oprac. Katarzyna Romik
10-11-2019 09:44

11 listopada. Będzie odpowiedź na Marsz Niepodległości. "Mogą uznać nas za wrogów"

Święto Niepodległości w Warszawie to liczne uroczystości związane z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z największych wydarzeń będzie Marsz Niepodległości w Warszawie. Ma mu towarzyszyć kontrmanifestacja.

Share
11 listopada. Będzie odpowiedź na Marsz Niepodległości. "Mogą uznać nas za wrogów"Źródło: East News, fot: Karol Makurat/REPORTER
d2rs97c

Akcję 11 listopada planują Obywatele RP, Warszawski Strajk Kobiet i KOD Mazowsze. Przedstawiciele tych grup zamierzają ustawić się na trasie marszu z transparentem "Konstytucja".

"Staniemy protestując przeciwko propagowanym tam skrajnie nacjonalistycznym i niekiedy jawnie faszystowskim treściom oraz bierności władz państwowych i miejskich wobec notorycznego łamania obowiązującego prawa przez uczestników" - napisali liderzy Obywateli RP.

Paweł Kasprzak dodał: - Jeśli ktoś, obojętnie, policja czy organizatorzy, uzna nas za wrogów marszu, będzie to musiał zrobić z powodu tego transparentu.

Zobacz: Kluzik-Rostkowska ostro: "kiedyś był Lech Kaczyński, teraz mają Banasia"

Organizatorzy kontrmanifestacji przyznają, że nie zgłosili swojego zgromadzenia.

d2rs97c

"Podobnie jak w przypadku protestów przeciwko miesięcznicom smoleńskim, Obywatele RP nie zgłaszają swojej kontrmanifestacji, ponieważ Marsz Niepodległości ma status zgromadzenia cyklicznego, zgodnie z nowelizacją ustawy o zgromadzeniach, którą uważają za sprzeczną z Konstytucją" - napisali w swoim komunikacie.

Zaprosili do udziału i stanięcia obok transparentu "Konstytucja" posłanki, posłów, senatorki i senatorów.

"Stańmy tam, gdzie należy" - to hasło wydarzenia, które zgromadzi też zwolenników na Facebooku.

"To konstytucja stanowi o godności człowieka, zakazie propagowania ustroju totalitarnego, demokratycznym państwie prawa. Stanowi również o tym, że Rzeczpospolita jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli i obywatelek, a nie tylko wybranej grupy 'Prawdziwych Polaków'. Jeśli nie godzisz się, by Warszawą w tym dniu rządzili pseudokibice i skrajni nacjonaliści - stań razem z nami" - zachęcają Obywatele RP.

d2rs97c

Przypomnijmy, że Marsz Niepodległości przejdzie z Ronda Dmowskiego na błonia Stadionu Narodowego. Warszawski ratusz poinformował, że w związku z tym zgromadzeniem mieszkańców stolicy czekają duże utrudnienia, a centrum stolicy zostanie praktycznie zamknięte.

Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa, podkreśliła, że jest pojawią się jakiekolwiek zakłócenia lub "przesłanki" do rozwiązania Marszu miasto natychmiast podejmie taką decyzję.

Policja także będzie w pełnej gotowości. Do jej dyspozycji będą drony, śmigłowce oraz oddziały antyterrorystyczne.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2rs97c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rs97c
d2rs97c
Więcej tematów