Trwa ładowanie...
d1fy7o9
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

11 byłych posłów Twojego Ruchu założyło koło poselskie Bezpieczeństwo i Gospodarka

11 byłych posłów Twojego Ruchu założyło koło poselskie Bezpieczeństwo i Gospodarka - poinformował poseł Artur Górczyński. - Z założenia będziemy w opozycji, ale głosowanie za propozycjami koalicji PO-PSL będzie się zdarzać - twierdzi Artur Dębski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
11 byłych posłów Twojego Ruchu założyło koło poselskie Bezpieczeństwo i Gospodarka
(WP.PL)
d1fy7o9

Górczyński i Dębski to dwóch z 12 posłów Twojego Ruchu, którzy w zeszłym tygodniu opuścili szeregi ugrupowania. Obok nich odeszli: Wincenty Elsner, Piotr Bauć, Roman Kotliński, Armand Ryfiński, Tomasz Makowski, Małgorzata Marcinkiewicz, Michał Pacholski, Wojciech Penkalski, Paweł Sajak i Marek Stolarski.

Na wstąpienie do nowego koła spośród byłych posłów TR nie zdecydował się jedynie Wincenty Elsner, który - według Górczyńskiego - negocjuje z innymi ugrupowaniami.

Elsner powiedział, że planuje w najbliższych tygodniach pozostać posłem niezrzeszonym. - Nie chcę podejmować w tej chwili żadnych decyzji. Jedno jest pewne - nie przewiduję powrotu do Twojego Ruchu - zadeklarował.

d1fy7o9

- Wstrzymałem się z deklaracją przystąpienia do koła moich kolegów, bo zaskoczyło mnie ich głosowanie nad wotum zaufania - znacząca większość moich kolegów poparła rząd Ewy Kopacz. Ja zawsze deklarowałem, że jestem w opozycji do koalicji rządzącej i nie zamierzam tego usytuowania zmieniać. To jest miejsce dla mnie najlepsze - uznał Elsner. Dodał, że przystąpi do nowego koła pod warunkiem, że będzie ono w opozycji.

Za wotum zaufania zagłosowało ośmiu spośród 12 byłych posłów Twojego Ruchu. Wstrzymało się od głosu trzech: Piotr Bauć, Roman Kotliński i Małgorzata Marcinkiewicz. Przeciw był Wincenty Elsner.

Rząd Kopacz uzyskał także poparcie Twojego Ruchu. Za wotum głosowało 13 posłów klubu TR. Dwóch - Jacek Najder i Robert Biedroń - nie wzięło udziału w głosowaniu. Nikt nie był przeciwko. Lider Twojego Ruchu Janusz Palikot, zapowiadając z sejmowej mównicy poparcie swojego klubu dla rządu Kopacz, oświadczył: - Gdybym w 2010 r. wiedział, że doczekam takiego premiera, nie wyszedłbym z Platformy.

Górczyński uznał, że popierając rząd Palikot próbował ich uprzedzić. - Janusz Palikot jest naprawdę inteligentnym politykiem. Zdał sobie sprawę, że Twój Ruch opuścili ludzie, którzy go stworzyli. Próbując nas uprzedzić, zrobił zwrot w tę stronę, w którą my chcieliśmy pójść. Poparcie rządu Ewy Kopacz (podczas środowego głosowania nad wotum zaufania) było próbą zamknięcia nam drogi. Mam jednak nadzieję, że to my będziemy bardziej wiarygodni - mówił. Według Górczyńskiego koło Bezpieczeństwo i Gospodarka uplasuje się po lewej stronie Platformy Obywatelskiej.

d1fy7o9

Jak powiedział Górczyński, członkowie nowego koła pracują obecnie nad programem. - Chcielibyśmy w najbliższym czasie przekształcić koło w klub - dodał. Minimalna liczba posłów w klubie wynosi 15.

Dębski powiedział z kolei, że głosowanie większości byłych posłów TR za wotum zaufania nie oznacza, że koło, które zakładają, będzie popierać koalicję PO-PSL. - Najbliższe posiedzenie pokaże, że nie jesteśmy w koalicji, ale oczywiście głosowanie za ich propozycjami będzie się zdarzać - mówił Dębski. - W expose nowej premier przekonało nas to, co dotyczyło przedsiębiorców, m.in. propozycje usprawniające aparat skarbowy, które zakładają uczciwość przedsiębiorców - dodał.

- To będzie koło, które nie będzie brało udziału w awanturach - zadeklarował Dębski. Pytany, czy żałuje opuszczenia Twojego Ruchu, odpowiedział, że od chwili wystąpienia z klubu wreszcie śpi spokojnie.

12 posłów opuściło Twój Ruch w zeszły piątek. W klubie pozostało 15 posłów. Posłowie, którzy opuścili klub, tłumaczyli, że byli rozczarowani kierunkiem, w którym Twój Ruch zmierza. Mówili, że dziś jest to inna partia niż ta, z którą dostali się do parlamentu.

d1fy7o9

Założenie nowego koła poselskiego potwierdza Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu. Zawiadomienie o utworzeniu koła Bezpieczeństwo i Gospodarka wpłynęło do kancelarii w piątek.

Podziel się opinią

Share

d1fy7o9

d1fy7o9
d1fy7o9
Więcej tematów