Trwa ładowanie...

1050. rocznica Chrztu Polski - wydarzenia religijne, polityczne i kulturalne

• Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski rozpoczną się 14 kwietnia w Gnieźnie

• Dzień później w Poznaniu odbędą się uroczyste obrady Sejmu i Senatu
• Ulicami stolicy Wielkopolski przejdzie też Procesja Maryjna
• 16 kwietnia na Inea Stadionie odbędzie się msza
• Zwieńczeniem obchodów będzie musical "Jesus Christ Superstar"

Share
1050. rocznica Chrztu Polski - wydarzenia religijne, polityczne i kulturalne
Źródło: WP, Fot: Zenon Kubiak
d283xbq

Do rozpoczęcia głównych uroczystości przypadającej w tym roku 1050. rocznicy Chrztu Polski zostały już tylko trzy tygodnie. Obchody rozpoczną się 14 kwietnia od celebracji jubileuszowej na Ostrowie Lednickim o godz. 14:45. Na wyspę będzie można dostać się przez most pontonowy.

- Warto odwiedzić Wyspę Władców, bo to jedno z tych miejsc, gdzie być może Mieszko przyjął chrzest – mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

d283xbq

O godz. 17 zostanie odprawiona msza w Katedrze Gnieźnieńskiej. Dla władz Gniezna obchody to okazja do przypomnienia, że to ich miasto było pierwszą stolicą Polski.

- Zrobiliśmy casting na osoby, które odegrają role Mieszka i Dobrawy. Kandydaci na Mieszka musieli wykazać się m.in. umiejętnością jazdy konnej, strzelania z łuku czy władania włócznią, z kolei Dobrawy musiała umieć śpiewać i haftować – opowiada Tomasz Budasz, prezydent Gniezna. – Przygotowaliśmy też gadżety z wizerunkami Mieszka i Dobrawy. Będą to opakowania kawy – dodaje.

W piątek, 15 kwietnia uroczystości przeniosą się do Poznania. O godz. 12 odbędą się tu obrady Zgromadzenia Narodowego, czyli Sejmu i Senatu. W stolicy Wielkopolski pojawi się też oczywiście prezydent Andrzej Duda.

O godz. 15:45 z Fary, gdzie będzie można podziwiać obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, wyruszy Procesja Maryjna. Po dotarci do Katedry Poznańskiej około godz. 17 rozpocznie się tu msza.

d283xbq

Sobota to szereg wydarzeń na Inea Stadionie przy ul. Bułgarskiej. Już do godz. 10 będą tu trwały modlitwy, śpiewy, a oficjalne uroczystości rozpoczną się o godz. 10:50. Na stadionie wystąpi m.in. chór złożony ze 130 muzyków i aż 1050 chórzystów. W tym ogromnym przedsięwzięciu pod kierownictwem Leopolda Twardowskiego wezmą udział m.in. Natalia Niemen, Ewa Nawrot, Robert „Litza” Friedrich z Arką Noego, Maciej Fortuna, zespół Siewcy Lednicy.

Specjalnie z okazji chrztu Robert Janson skomponował hymn „Tyś jest mój syn”, do którego słowa napisała Iwona Waksmundzka, którego będzie można posłuchać na żywo na stadionie.

- Starałem się odzwierciedlić w moim utworze 1050 lat dziejów Polski, dlatego hymn „Tyś jest mój syn” rozpoczyna zespół instrumentów muzyki dawnej, przenosząc nas niejako w początki naszej państwowości – mówi Robert Janson. - Utwór kończy dźwięk dzwonu, podsumowując 1050 lat Polski. To dzwon wiary w Boga i człowieka – dodaje.

Największym muzycznym wydarzeniem dnia będzie jednak musical „Jesus Christ Superstar” Andrew Lloyda Webbera , który na żywo zobaczy 30 tys. widzów zgromadzonych na stadionie. W roli tytułowej wystąpi Marek Piekarczyk, wokalista legendarnej grupy TSA, który 30 lat temu grał już Jezusa w tym musicalu w realizacji gdyńskiego Teatru Muzycznego.

d283xbq

- Urodziłem się w Poznaniu jako syn oficera, który nie był komunistą, więc za karę przeniesiono go do Gniezna. Miałem 13 lat, gdy przygotowywano się do obchodów tysiąclecia chrztu, ale nie dane było mi wziąć w nich udziału, ponieważ akurat wtedy ojca przeniesiono do Bochni – wspomina dziś Piekarczyk. – Możliwość wzięcia udziału w tegorocznych obchodach traktuję jako nagrodę za to, że mnie wtedy wyrzucono z Gniezna – dodaje.

Ostatnie wejściówki na to wydarzenie można jeszcze kupić na stronie www.stadion2016.pl .

- Te uroczystości to okazja do pokazania, jak ważną rolę odgrywał Poznań w historii Polski i jak duży wpływ to wydarzenie miało na polską kulturę, która opiera się na Biblii i mitach greckich – mówi o 1050. rocznicy chrztu Polski Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Chrzest zdefiniował nasze miejsce w Europie i przynależność do określonego nurtu kulturowego – dodaje.

Chociaż główne uroczystości zakończą się 16 kwietnia, nie oznacza to, że to koniec obchodów rocznicy i przygotowanych w związku z nią wydarzeń. 30 czerwca w Murowanej Goślinie będzie można obejrzeć wielkie widowisko historyczne „Orzeł i krzyż” mające przypomnieć największe wydarzenia z historii Polski. Spektakl będzie można też obejrzeć we wszystkie lipcowe weekendy.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d283xbq

Podziel się opinią

Share
d283xbq
d283xbq
Więcej tematów