Trwa ładowanie...
24-04-2015 02:42

101. rocznica urodzin Jana Karskiego

Akcja internetowa na portalach społecznościowych i otwarta w piątek do północy wystawa w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana - tak będą przebiegały łódzkie obchody 101. rocznicy urodzin Jana Karskiego, legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego.

101. rocznica urodzin Jana KarskiegoŹródło: PAP, fot: Ireneusz Sobieszczuk
d3i7m2t
d3i7m2t

Dla upamiętnienia 101. rocznicy urodzin emisariusza zaplanowano w czwartek grę miejską dla młodzieży "Mission Karski", a w piątek specjalną akcję internetową na portalach społecznościowych.

- Akcja jest prosta. Prosimy, żeby tego dnia wpisać w status na Facebooku, Twitterze czy Instagramie wpis: #101karski. Mile widziane będą zdjęcia, które będzie można oznaczyć tym tagiem. Czym więcej osób tak zrobi, tym więcej dowie się o Janie Karskim - powiedziała Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu.

Pod koniec dnia na facebookowym profilu Centrum Dialogu pojawi się link do strony, która zbierze wszystkie wpisy i zdjęcia z takim opisem.

W piątek od godz. 9 rano aż do północy będzie można w Centrum zwiedzać wystawę "Karski. Nie dać światu zapomnieć". Dla pierwszych 50 osób, które pojawią się po godz. 17 będzie czekać prezent, kolejne osoby także otrzymają niespodziankę.

d3i7m2t

Przygotowana rok temu z okazji stulecia urodzin Jana Karskiego wystawa Narodowego Centrum Kultury "Karski. Nie dać światu zapomnieć" to próba przybliżenia szerokiej publiczności postaci legendarnego emisariusza, który jako pierwszy przekazał przywódcom państw alianckich informacje o zagładzie Żydów.

Opowieść o życiu Karskiego jest podzielona na dziewięć rozdziałów poświęconych najważniejszym momentom jego biografii: "Współzamieszkiwanie" "Wojna", "Wobec Żydów", "W warszawskim getcie", "Obóz w Izbicy", "Raport", "Lata milczenia", "Misja trwa" i "Klęska?". W każdym z nich historia osobista zostaje ukazana na szerszym tle, pozwalając uzmysłowić sobie kontekst podejmowanych przez bohatera wyborów, decyzji i działań.

Materiał wizualny - archiwalne filmy i fotografie ukazujące tło epoki, zdjęcia rodzinne, kopie dokumentów - zostają zderzone z fragmentami wywiadów filmowych przeprowadzonych z Janem Karskim w ciągu ostatnich 20 lat jego życia. Istotnym elementem wystawy jest jej architektura. Na jej potrzeby stworzony został labirynt pomieszczeń o nieregularnych planach, raz rozświetlanych, innym razem pogrążonych w mroku co ma budować odpowiednią oprawę kolejnych momentów z życia Karskiego.

Wystawa opiera się na materiale wizualnym pochodzącym z licznych archiwów polskich i zagranicznych m.in. z Hoover Institution Library and Arichves w Stanford, YIVO Institute for Jewish Research w Nowym Jorku, USC Shoah Foundation w Los Angeles, Steven Spielberg Film ans Video Archive w Waszyngtonie, Muzeum Miasta Łodzi, Międzynarodowego Instytutu Dialogu i Tolerancji im. Karskiego w Rudzie Śląskiej oraz IPN.

d3i7m2t

Prof. Jan Karski (właściwie Kozielewski) urodził się w 1914 r. w Łodzi w katolickiej rodzinie. Po studiach prawniczych podjął pracę w dyplomacji. Po wybuchu wojny trafił do niewoli, jednak udało mu się zbiec i podjąć działalność konspiracyjną. Zasłynął jako polityczny emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego, który jako pierwszy przekazał przywódcom państw alianckich informacje o zagładzie Żydów.

Polski kurier wielokrotnie osobiście apelował o ratunek dla Żydów, m.in. w lipcu 1943 roku został przyjęty przez ówczesnego prezydenta USA Franklina Roosevelta. Jednak jego dramatyczne apele nie przyniosły rezultatów - większość nie dowierzała jego doniesieniom lub je ignorowała. Po wojnie Karski uzyskał obywatelstwo amerykańskie i od 1952 r. był profesorem Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie.

W 1982 roku został odznaczony izraelskim tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a w 1994 roku otrzymał honorowe obywatelstwo Izraela. W 1998 r. izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla.

d3i7m2t

Tuż przed śmiercią Jan Karski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi. Zmarł 13 lipca 2000 roku w Waszyngtonie. Za swoją działalność został uhonorowany polskim Orderem Orła Białego, a w maju 2012 r. prezydent USA Barack Obama odznaczył go pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności. 2014 rok został ogłoszony przez Sejm Rokiem Jana Karskiego.

Zobacz także: 100. rocznica urodzin Jana Karskiego

d3i7m2t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i7m2t
Więcej tematów