1000 km wzdłuż Wisły - tylko dla rowerzystów
Wiślana Trasa Rowerowa powstanie w ciągu
najbliższych dwóch do pięciu lat. Będzie traktem rowerowym
ciągnącym się na dystansie ponad 1000 kilometrów wzdłuż Wisły, od
jej źródła aż po ujście - poinformowała europosłanka Grażyna
Staniszewska, pomysłodawczyni projektu.
Chcemy zbudować Wiślaną Trasę Rowerową, by móc uratować wielki skarb przyrody, jakim jest Wisła. Uważamy, że trasa jest najlepszym sposobem poznania tej rzeki i jej otoczenia. Oprócz trasy powstaną też jej odnogi, którymi będzie można dojechać do najważniejszych atrakcji turystycznych położonych w sąsiedztwie rzeki - wyjaśniła założenia projektu Staniszewska.
Mamy w Polsce szansę, aby powstał narodowy produkt turystyczny, który będzie można promować w Unii Europejskiej i na całym świecie - dodała eurodeputowana.
Trasa ma zostać poprowadzona po obu stronach rzeki, szczytami wałów przeciwpowodziowych. Budowę chcemy przeprowadzić w taki sposób, aby nie niszczyć drzewostanów. Trasa będzie miała co najmniej trzy metry szerokości, będzie przeznaczona tylko dla pieszych i rowerzystów. Wprowadzimy całkowity zakaz wjazdu dla pojazdów silnikowych - zastrzegła Staniszewska.
Wybudowanie Wiślanej Trasy Rowerowej to projekt bardzo złożony i musi zostać sfinansowany ze środków wszystkich województw, przez które będzie przebiegać. Właśnie dlatego bardzo zależy nam na dobrej współpracy wszystkich tych instytucji, które odpowiadają za finansowanie projektów turystycznych na poziomie regionalnym. Mam na myśli marszałków województw oraz samorządy miast, gmin i powiatów - wyjaśniła Staniszewska.
W piątek odbyło się w Warszawie spotkanie eurodeputowanej z przedstawicielami samorządu województwa mazowieckiego. Na ten moment prace są najbardziej zaawansowane w Warszawie - mówiła Staniszewska. Przypomniała, że w stolicy powstał unijny projekt, który został już zakwalifikowany do sfinansowania z programu "Innowacyjna Gospodarka".
Unia Europejska przeznaczy na budowę warszawskiego odcinka trasy około 30 mln zł. Całkowity koszt realizacji projektu w stolicy - według Staniszewskiej - wyniesie ponad 70 mln zł.
Jednym z elementów akcji wspierającej budowę Wiślanej Trasy Rowerowej jest objazdowa wystawa fotograficzna "Wisła - ostatnia taka rzeka Europy". W sierpniu ekspozycja prezentowana jest w dziewięciu miastach położonych nad Wisłą. Pokazano ją już m.in. w Krakowie i Bielsku-Białej. W Warszawie wystawę zobaczyć można w rozpoczynający się weekend na Placu Zamkowym na płycie nad Trasą W- Z.
Jesienią ekspozycja pokazana zostanie w Sejmie, w Parlamencie Europejskim w Brukseli oraz podczas światowej konferencji klimatycznej ONZ w Poznaniu.
Planowane jest również wydanie albumu o takim samym tytule w trzech językach. Miałby on promować Wisłę i budowę Wiślanej Trasy Rowerowej za granicą.