100 tys. dolarów wystrzelono koło Torunia
Pierwszy z 2675 przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR Dual, które polskie siły zbrojne będą sukcesywnie otrzymywać do 2013 r., został wystrzelony na poligonie artyleryjskim koło Torunia. Taki jeden pocisk kosztuje ponad 100 tys. dolarów. Planuje się,
że rocznie będzie wystrzeliwanych 25 sztuk.
Wyrzutnie Spike i pociski Spike-LR Dual to technika najnowszej, trzeciej generacji, która będzie obecna w naszej armii przez najbliższe 25-30 lat. Na ich zakup z budżetu ministerstwa obrony zostanie przeznaczone 1,5 mld zł - powiedział uczestniczący w szkoleniu na podtoruńskim poligonie wiceminister obrony Janusz Zemke.
Podkreślił, że była to pierwsza okazja do wystrzelenia pocisku Spike-LR Dual przez polskiego żołnierza. W listopadzie 2003 r., co prawda przeprowadzono testy ogniowe na poligonie w Drawsku Pomorskim, ale wówczas wyrzutnie Spike obsługiwali przedstawiciele producenta, izraeleskiej firmy Rafael Armament Development Authority. Odbyło się to jeszcze przed podpisaniem umowy na dostawy wyrzutni i pocisków na lata 2004-20013.
Polskie siły zbrojne do 2013 r. mają otrzymać 264 wyrzutni Spike i 2675 pocisków Spike-LR Dual. Planuje się, że do końca tego roku zostaną dostarczone 24 wyrzutnie. Wojska Lądowe otrzymają też trenażery i symulatory umożliwiające ćwiczenie bez użycia kosztownych pocisków. Spike może być montowany na samochodach patrolowych Humvee i na kołowych transporterach opancerzonych.
Ćwiczenia odbyły się na poligonie toruńskiego Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, które będzie szkoliło żołnierzy jednostek otrzymujących nową broń. W ich trakcie wystrzeliwano pociski przeciwpancerne pociski pierwszej generacji - zwane "malutka", drugiej - "fagot" i trzeciej -Spike-LR Dual, który z odległości 2540 metrów precyzyjnie trafił w stary, wyeksploatowany czołg.
Pociski Spike-LR Dual mają zasięg do 4 km, a odległość tę pokonują w 26 sek. W głowicy pocisku znajdują się dwie kamery - telewizyjna i na podczerwień, które pozwalają na automatyczne naprowadzanie go na cel oraz korygowanie lotu przez operatora.
Pociski Spike-LR Dual przebijają pancerz stalowy o grubości 70 centymetrów. W ścianach czołgu powodują dziurę wielkości paznokcia, ale efektem uderzenia i wytworzenia się wysokiej temperatury jest śmierć załogi, pożar wnętrza i eskplozja amunicji.
Zestaw składający się z wyrzutni i z pocisku waży 26,2 kg, a może być przenoszony przez dwóch żołnierzy. Ta broń może być używana w temperaturze od minus 25 do plus 55 stopni.
Zgodnie z umową offsetową, część produkcji pocisku zostanie przeniesiona do Zakładów Metalowych Mesko SA w Skarżysku- Kamiennej, które będą wytwarzać osiem różnych podzespołów, m.in. głowice bojowe i silniki startowe.