Trwa ładowanie...
d17sspf
IAR

100. rocznica urodzin ks. Twardowskiego. Anna Dymna: jego wiersze pomagają żyć i rozumieć życie

- Jego wiersze pomagają żyć i rozumieć życie - mówi aktorka Anna Dymna o twórczości księdza Jana Twardowskiego. Dziś mija 100. rocznica urodzin duchownego.
Share
Ks. Jan Twardowski
Ks. Jan TwardowskiŹródło: PAP, Fot: Andrzej Rybczyński
d17sspf

- Wiele słów z twórczości księdza Twardowskiego trafiło do kultury masowej - dodaje Anna Dymna. Najpopularniejszą myślą, a jednocześnie wierszem duchownego jest "Śpieszmy się", mówiący o tym, abyśmy śpieszyli się kochać ludzi, gdyż "tak szybko odchodzą". - Ważne słowa, szczególnie dla osób niepełnosprawnych, zawarte są w wierszu "Sprawiedliwość", zakończonego puentą "Nierówni potrzebują siebie" - dodaje aktorka.

- Ksiądz Jan Twardowski miał głęboką wiarę, która nie różnicowała bliźnich - zauważa Anna Dymna. Dodaje, że nie polegała na tym, że kogoś oczerniał, potępiał czy opluwał.

Anna Dymna wspomniała czas przed śmiercią duchownego. Odwiedziła go wtedy w szpitalu. Stwierdziła wówczas, że jego poezja jest taka, jak jego oczy - jasna i uśmiechnięta.

d17sspf

Dziś rozpoczynają się oficjalne obchody jubileuszu 100. rocznicy urodzin ks. Jana Twardowskiego w Zamku Królewskim w Warszawie. Obchody przebiegają pod hasłem "Słowo zabiera głos". Więcej informacji o wydarzeniach związanych z jubileuszem na stronie www.slowozabieraglos.pl.

Ks. Jan Twardowski urodził się w Warszawie 1 czerwca 1915 roku. Poeta, przedstawiciel współczesnej liryki religijnej. Twardowski jest autorem ponad 50 książek - przede wszystkim poezji religijnej. Zmarł 18 stycznia 2006 r. w Warszawie. Został pochowany w krypcie zasłużonych w Sanktuarium Opatrzności Bożej w Wilanowie. Ks. Twardowski od 1959 roku do śmierci był rektorem kościoła wizytek obok Krakowskiego Przedmieścia. Mieszkał na terenie klasztoru sióstr.

d17sspf

Podziel się opinią

Share
d17sspf
d17sspf
Więcej tematów