Trwa ładowanie...
d1jo26s
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

10 tys. ludzi uczciło rocznicę rewolty w Doniecku

• Około 10 tysięcy osób przeszło w sobotę ulicami Doniecka, na wschodzie Ukrainy
• W ten sposób ludzie uczcili drugą rocznicę ustanowienia prorosyjskiej, separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL)
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
10 tys. ludzi uczciło rocznicę rewolty w Doniecku
(PAP/EPA, Fot: ALEXANDER ERMOCHENKO)
d1jo26s

Uczestnicy marszu wymachiwali flagami w kolorach DRL; można było także usłyszeć melodie znane z czasów ZSRR - pisze AFP. Demonstracja przeszła głównymi ulicami miasta i zakończyła się na głównym placu w centrum, gdzie zorganizowano koncert.

- Dla mnie dzień ten oznacza to, że ludzie wybrali swoją drogę: razem z Rosją i oddzielnie od Ukrainy. Dokonaliśmy naszego wyboru. To wielkie święto dla całego Donbasu - powiedział jeden z uczestników marszu, 22-letni Władysław, cytowany przez AFP.

Doniecka Republika Ludowa została proklamowana 7 kwietnia 2014 roku, nazajutrz po zajęciu przez prorosyjskich separatystów budynków lokalnych władz i służb bezpieczeństwa w wielu miastach na wschodzie Ukrainy, w tym w Doniecku, a także w Ługańsku.

d1jo26s

Od września 2015 roku w Donbasie utrzymuje się rozejm, jednak dochodzi do sporadycznych starć między prorosyjskimi separatystami a ukraińskimi siłami rządowymi. Wiele punktów z porozumień mińskich mających uregulować sytuację nie zostało jeszcze wprowadzonych w życie.

W ciągu dwóch lat konflikt na wschodzie Ukrainy zginęło ponad 9200 osób, a ponad 20 tys. zostało rannych. Władze w Kijowie utrzymują, że w Donbasie oprócz separatystów znajduje się ok. 8 tys. żołnierzy regularnej armii rosyjskiej.

d1jo26s

Podziel się opinią

Share

d1jo26s

d1jo26s
Więcej tematów