Trwa ładowanie...
djfo6we

10 tys. ludzi uczciło rocznicę rewolty w Doniecku

• Około 10 tysięcy osób przeszło w sobotę ulicami Doniecka, na wschodzie Ukrainy • W ten sposób ludzie uczcili drugą rocznicę ustanowienia prorosyjskiej, separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL)
Share
10 tys. ludzi uczciło rocznicę rewolty w Doniecku
Źródło: PAP/EPA, Fot: ALEXANDER ERMOCHENKO
djfo6we

Uczestnicy marszu wymachiwali flagami w kolorach DRL; można było także usłyszeć melodie znane z czasów ZSRR - pisze AFP. Demonstracja przeszła głównymi ulicami miasta i zakończyła się na głównym placu w centrum, gdzie zorganizowano koncert.

- Dla mnie dzień ten oznacza to, że ludzie wybrali swoją drogę: razem z Rosją i oddzielnie od Ukrainy. Dokonaliśmy naszego wyboru. To wielkie święto dla całego Donbasu - powiedział jeden z uczestników marszu, 22-letni Władysław, cytowany przez AFP.

Doniecka Republika Ludowa została proklamowana 7 kwietnia 2014 roku, nazajutrz po zajęciu przez prorosyjskich separatystów budynków lokalnych władz i służb bezpieczeństwa w wielu miastach na wschodzie Ukrainy, w tym w Doniecku, a także w Ługańsku.

djfo6we

Od września 2015 roku w Donbasie utrzymuje się rozejm, jednak dochodzi do sporadycznych starć między prorosyjskimi separatystami a ukraińskimi siłami rządowymi. Wiele punktów z porozumień mińskich mających uregulować sytuację nie zostało jeszcze wprowadzonych w życie.

W ciągu dwóch lat konflikt na wschodzie Ukrainy zginęło ponad 9200 osób, a ponad 20 tys. zostało rannych. Władze w Kijowie utrzymują, że w Donbasie oprócz separatystów znajduje się ok. 8 tys. żołnierzy regularnej armii rosyjskiej.

djfo6we

Podziel się opinią

Share
djfo6we
djfo6we
Więcej tematów