10 sierpnia - kalendarium historyczne
10 sierpnia 843 - Traktat z Verdun
Na mocy traktatu zawartego w Verdun państwo Karola Wielkiego podzielono między jego synów: Ludwika I Pobożnego, Lotara, Karola Łysego i Ludwika Niemieckiego. Skutki porozumienia obserwujemy w Europie do dzisiaj, ponieważ położyło ono podwaliny pod powstanie Francji i Niemiec.
10 sierpnia 1109 - Bitwa pod Nakłem
Książę Bolesław III Krzywousty pokonał oddziały Pomorzan i zajął poddający się gród Nakło. Był to finał wyprawy podjętej w celu zabezpieczenia północnych granic Polski w obliczu zbliżającego się najazdu władcy Niemiec Henryka V.
10 sierpnia 1519 - Wyprawa Magellana
Zespół pięciu okrętów dowodzonych przez portugalskiego żeglarza i odkrywcę w służbie hiszpańskiej Ferdynanda Magellana wypłynął z Sewilli w pierwszą w historii wyprawę dookoła świata. Do kraju po niemal trzyletniej eskapadzie wrócił tylko jeden okręt. Sam Magellan zginął w czasie wyprawy zabity przez tubylców na Filipinach.
10 sierpnia 1913 - Koniec II wojny bałkańskiej
Podpisaniem traktatu pokojowego w Bukareszcie zakończyła się II wojna bałkańska. Na jego mocy Bułgaria, która walczyła z Serbią i jej sojusznikami oraz Turcją osmańską, utraciła większość terytoriów uzyskanych w wyniku pierwszej wojny.
10 sierpnia 1944 - Powstanie Warszawskie: udane zrzuty lotnicze broni dla Mokotowa
10 sierpnia na Woli, mimo naporu nieprzyjaciela, powstańcy utrzymują placówki przy ul. Okopowej, w rejonie cmentarzy i na Stawkach. Na Powiślu oddziały powstańcze umacniają swe pozycje.
Artyleria niemiecka systematycznie ostrzeliwuje Elektrownię, zaopatrującą miasto w prąd. Na Ochocie oddziały RONA prowadzą dalszą pacyfikację dzielnicy. "Reduta Wawelska" nadal odpiera ataki wroga. Wieczorem, po dwóch dniach kopania, obrońcy Reduty maja gotowe przejście do kanałów.
Po południu samoloty niemieckie rozrzucają nad Warszawa ulotki, wzywające ludność stolicy do opuszczenia miasta. Nocą z 9 na 10 nad Śródmieściem i Mokotowem pojawiają się brytyjskie samoloty. Dokonują udanych zrzutów broni i amunicji. Pierwszy zrzut broni dociera też do oddziałów z Kampinosu.
Kartki z kalendarza udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Powstania Warszawskiego.