Trwa ładowanie...
23-01-2015 15:51

10 gazowych autobusów już w stolicy

Do Warszawy przyjechały już pierwsze przegubowe, gazowe solbusy, zasilane skroplonym metanem (LNG). Warszawa jest drugim miastem w Polsce i Europie (pierwszym był Olsztyn), w której do zasilania autobusów będzie używana ta innowacyjna technologia.

10 gazowych autobusów już w stolicyŹródło: WawaLove.pl
d24rl92
d24rl92

Autobusy na LNG nie potrzebują dużych zbiorników, a ich tankowanie trwa tylko kilka minut - mówią urzędnicy ratusza - Pojazdy spełniają najbardziej rygorystyczną normę emisji spalin Euro 6, a prostota konstrukcji silnika gazowego przekłada się na niskie koszty eksploatacji (o ok. 35 proc. mniejsze od tradycyjnych wozów). W początkach eksploatacji do tankowania będzie używana specjalna stacja mobilna sprowadzona z Niemiec. Docelowa stacja pojawi się na terenie zajezdni Ostrobramska w połowie roku.

Wszystkie pojazdy (10 z 35 sztuk), które dotarły do stolicy z Solca Kujawskiego są wyposażone w klimatyzację w wersji śródziemnomorskiej, elektroniczną informację wewnętrzną i zewnętrzną, monitoring oraz liczne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Zakup autobusów gazowych to fragment wielkiego programu wymiany taboru MZA. Od 2007 roku spółka kupiła już 900 autobusów za sumę miliarda złotych. Ale to nie koniec - w tym roku na stołeczne ulice wyjedzie jeszcze co najmniej 135 nowych wozów.

Autobusy, metro i tramwaje w Warszawie oferują pasażerom w sumie 452 tysiące miejsc, co oznacza jedno miejsce na czterech mieszkańców. W przypadku Wrocławia jest to pięć osób, z kolei w Poznaniu, Krakowie, Gdyni, Szczecinie i Łodzi sześć osób na miejsce. W tym roku na stołeczne ulice MZA chce w sumie nawet prawie 200 wozów.

d24rl92
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24rl92
Więcej tematów