1 maja wchodzimy do UE
Wciągnięcie na maszt flagi Unii Europejskiej przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego o północy na placu Piłsudskiego w Warszawie będzie symbolicznym początkiem obecności Polski w Unii Europejskiej. 1 maja w całym kraju Polacy będą świętować wejście do Unii na
paradach, piknikach i festynach.
30.04.2004 | aktual.: 30.04.2004 09:22
Już dzień wcześniej - w piątek - wejście naszego kraju do UE uczczą parlamentarzyści. Podczas uroczystego zgromadzenia posłów i senatorów z okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej wystąpi prezydent Niemiec Johannes Rau oraz marszałkowie Sejmu i Senatu.
Uroczyste posiedzenie rządu
Także w piątek, na uroczystym posiedzeniu zbierze się rząd. W obecności premiera Leszka Millera oraz całej Rady Ministrów nastąpi wprowadzenie flagi Unii Europejskiej. Przewidziane są wystąpienia szefów obecnych państw członkowskich UE oraz tych, które wraz z Polską przystąpią 1 maja do Unii. Zaprezentowana zostanie wystawa zdjęć ilustrujących ostatnie etapy związane z integracją Polski z Unią.
W piątek i sobotę w przygranicznych miastach - Frankfurcie nad Odrą i Słubicach - minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz oraz szef niemieckiej dyplomacji Joschka Fischer wspólnie będą świętować wejście naszego kraju do UE. Oba miasta organizują z tej okazji festyn.
W piątek wieczorem we Frankfurcie nad Odrą szefowie dyplomacji otworzą nowe strony internetowe poświęcone współpracy między obu państwami. Ministrowie spotkają się ze studentami i wezmą udział w debacie o rozszerzeniu Unii Europejskiej.
Śniadanie w ogrodach
Większość uroczystości związanych z akcesją Polski do UE odbędzie się w sobotę. Rano tego dnia z udziałem prezydenta odbędzie się śniadanie w zrekonstruowanych Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. Po południu planowana jest tam impreza plenerowa połączona z otwarciem odrestaurowanych Arkad Kubickiego. Swoim charakterem nawiązywać będzie ona do tradycji dworu szlacheckiego, a sceneria wzorowana będzie na dworze soplicowskim.
Natomiast w Zamku Ujazdowskim odbędzie się śniadanie europejskie z polską komisarz Danutą Huebner, organizowane przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej i polską Fundację im. Roberta Schumana. Impreza będzie miała charakter happeningu z udziałem osób zaangażowanych w proces integracji europejskiej zarówno ze strony administracji publicznej, jak i środowisk pozarządowych.
Premier Leszek Miller odwiedzi Łódź, gdzie przed Instytutem Europejskim wciągnie na maszt flagę europejską. 1 maja po południu prezydent i premier udadzą się do Dublina, by wziąć udział w uroczystościach związanych z rozszerzeniem Unii. Polski prezydent przyleci z Warszawy, natomiast premier - na pokładzie samolotu kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera, wraz z nim i premierem Czech Vladimirem Szpidlą.
Spotkanie na styku granic
Wcześniej trzej szefowie rządów wezmą udział w uroczystościach na styku granic Polski, Niemiec i Czech w Bogatyni, Hradku nad Nysą i Żytawie. Szefowie rządów symbolicznie rozpoczną budowę drogi łączącej trzy kraje (B-178) oraz dokonają uroczystego wciągnięcia na maszt flagi UE.
Oficjalną ceremonię rozszerzenia zaplanowano w Dublinie na sobotnie popołudnie. W obecności szefów państw i rządów 25 krajów nastąpi wciągnięcie na maszty przed siedzibą prezydenta Irlandii flag nowych członków UE. Irlandia będzie gospodarzem oficjalnych uroczystości związanych z rozszerzeniem Unii Europejskiej o 10 nowych krajów, bo w tym półroczu przewodniczy Unii.
Wcześniej, przed południem, na zamku w Dublinie odprawione zostaną "modlitwy za Europę" przez przedstawicieli miejscowych społeczności chrześcijan, żydów i muzułmanów.
Polacy świętują
Polacy w całym kraju będą obchodzić wejście do Unii Europejskiej. W Bydgoszczy (kujawsko-pomorskie) odbędzie się impreza, podczas której korytarz powietrzny połączy 5 miast: Toruń, Bydgoszcz, Włocławek, Grudziądz i Inowrocław. Samoloty będą wiozły umowną "przesyłkę do Europy" - pakiet, którym miasta chcą się pochwalić.
Z kolei w Milówce na Śląsku odbędzie się impreza folklorystyczna "Śpiywoj, tońc i groj w Milówce na Górolskom Nute". W Żywcu zostanie zorganizowane Polsko-Niemieckie Święto Pokoju - impreza integrująca mieszkańców miasta i bliźniaczego Unterhaching.
Europo, ojczyzno moja
Świętowanie wejścia naszego kraju do UE będzie kontynuowane w niedzielę. W warszawskim Wilanowie w Świątyni Opatrzności Bożej z udziałem najwyższych władz państwowych i kościelnych zostanie odprawiona msza św. Urząd miasta organizuje koncert "Europo, ojczyzno moja". Odbędzie się też konferencja "Idea Europy" na Zamku Królewskim, z udziałem prezydenta oraz szefa Parlamentu Europejskiego Pata Coxa.
W poniedziałek, w Święto Konstytucji 3 maja, nastąpi uroczyste wciągnięcie flagi UE przed Pałacem Prezydenckim.