Trwa ładowanie...
01-05-2009 07:50

1 Maja dniem manifestacji radości i protestów

1 maja jest dniem ludzi pracy. Na całym świecie dzień ten jest czasem manifestowania solidarności ludzi pracujących, a także tych, którzy pracy nie mają. W Polsce planowanych jest wiele pochodów, których uczestnicy pod różnymi hasłami świętują, manifestują lub protestują.

1 Maja dniem manifestacji radości i protestów
d3kvbv2
d3kvbv2

Warszawa

Pod hasłem obrony praw pracowniczych, demokracji, likwidacji bezrobocia rozpoczęła się w piątek w Warszawie pierwszomajowa demonstracja partii lewicowych i związków zawodowych. W manifestacji uczestniczą m.in.: przedstawiciele OPZZ i SLD.

Hasłem tegorocznego pochodu jest: "Nie będziemy płacić za wasz kryzys".

- Jak co roku w Święto Pracy manifestujemy swoje przywiązanie do lewicowych tradycji i wartości - mówił otwierając pochód przewodniczący OPZZ Jan Guz.

- W tym dniu chcemy przypomnieć o idei sprawiedliwości i równości - dodał. Jak mówił, w dobie światowego kryzysu w Polsce padają zakłady pracy oraz lawinowo rośnie bezrobocie, a wielu ludzi odczuwa skutki kryzysu. - Za kryzys płacą pracownicy, a to nie oni go wywołali - dodał.

d3kvbv2

Jego zdaniem rządzący wykorzystują kryzys do antypracowniczych zmian w prawie pracy oraz ataków na związki zawodowe.

Szef SLD Grzegorz Napieralski apelował, by państwo broniło ludzi, którzy stracą pracę nie ze swoje winy. - Ale to się nie dzieje. Prawica wiele obiecywała. Jesteśmy w UE pięć lat, ale tych lat nie wykorzystujemy. Kolejne zadanie przed polską lewicą - dogonić właśnie standardy europejskie - powiedział Napieralski.

Lider SLD krytykował też PO m.in. za - jak mówił - "wysłanie uzbrojonych kordonów policji" na stoczniowców demonstrujących w czwartek w stolicy.

Podkreślał, że jego ugrupowanie jest alternatywą dla PO i PiS-u. - Jest inna możliwość wyboru - nie tylko między PiS-em a Platformą, nie tylko między prezydentem a premierem, nie tylko między spotami a kłótnią. Jest lewica, która dokonała wielu rzeczy w Polsce - powiedział Napieralski.

d3kvbv2

Manifestujący sprzed siedziby OPZZ wyruszyli ulicami miasta w kierunku gmachu Sejmu. Uczestnicy pochodu przejdą ul. Kopernika, Świętokrzyską, Nowym Światem przez pl. Trzech Krzyży i dalej ul. Wiejską pod Sejm.

Wcześniej przed Bramą Straceń przy Cytadeli oraz na Placu Grzybowskim złożono kwiaty i wieńce. Katowice

Około 150 osób bezdomnych, bezrobotnych i potrzebujących pomocy przeszło w 1-majowym pochodzie ulicami Katowic. Doroczny marsz przeciwko dyskryminacji i nierówności zorganizowało wspomagające najbiedniejszych Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne.

d3kvbv2

Sprzed siedziby towarzystwa, przy dźwiękach bębna, bezdomni przeszli na katowicki rynek, gdzie stworzona przez nich drużyna piłkarska rozegrała pokazowy mecz. Manifestanci maszerowali m.in. pod hasłami "Wasza obojętność to dla nas wyrok" oraz "Zróbcie nam miejsce w waszym życiu".

- Chcemy przywrócić dzień 1 maja dla obrony interesów osób najbardziej pokrzywdzonych w tym kraju, czyli bezdomnych. To święto zostało przed wielu latu zorganizowane właśnie dla obrony ludzi, którzy nie mieli swojego lobby - robotników, bezrobotnych, bezdomnych - mówił szef Towarzystwa, a zarazem lider niemieckiej organizacji mniejszościowej Dietmar Brehmer.

- Ten marsz to także apel o to, by politycy naprawdę zajęli się losem ludzi, a nie walką między sobą i działaniem przeciwko społeczeństwu. Trzeba wyrównywać szanse. Dziś dziecko robotnika ma dużo mniejsze szanse życiowe niż dziecko profesora czy biznesmena - dodał organizator marszu.

d3kvbv2

Uczestnicy manifestacji - jak mówili reporterom - nie liczą, że marsz może zmienić ich trudną życiową sytuację. Udział w nim traktują jednak jako okazję do pokazania, że są i że potrzebują wsparcia. Narzekali na rosnące ceny, brak pracy i perspektyw.

- Żyje się coraz ciężej, wszystko drożeje. Pracy znaleźć nie mogę, teraz jest jeszcze trudniej. Dobrze, że jeszcze są tacy, którzy nam pomagają" - mówiła 43-letnia bezrobotna, pani Ewa z Katowic. Inni manifestanci wspominali pochody z okresu PRL i przekonywali, że wówczas ludziom żyło się lepiej.

Jak mówił Brehmer, 1-majowy pochód bezdomnych i bezrobotnych ma też przypomnieć władzom o stosowanej w całej UE zasadzie subsydiarności. - Ona mówi, że inicjatywa społeczna powinna być faworyzowana, przed inicjatywami państwowymi czy samorządowymi - powiedział szef Towarzystwa, wzywając do wsparcia organizacji pozarządowych, pomagających ubogim i potrzebującym.

d3kvbv2

Po pochodzie jego uczestnicy zjedli obiad w siedzibie Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego. Codziennie wydaje ono ok. 300-500 posiłków. Rocznie jest to ok. 150 tys. posiłków i ok. 30 tys. noclegów dla bezdomnych. Istniejące od 1989 r. stowarzyszenie prowadzi schronisko dla bezdomnych, noclegownię, ogrzewalnię oraz świetlicę środowiskową dla dzieci z rodzin najbardziej potrzebujących.

Na początku tego roku Towarzystwo utworzyło drużynę piłkarską osób bezdomnych, która pod koniec kwietnia wystartowała w Mistrzostwach Polski Osób Bezdomnych w Bydgoszczy, zajmując dziewiąte miejsce na 16 drużyn. Kielce

Mieszkańcy Kielc i związkowcy Solidarności będą się modlić w intencji ludzi pracujących i bezrobotnych w kościele Św. Józefa Robotnika w Kielcach. Po nabożeństwie, które rozpocznie się o 10.00 przed tablicą upamiętniającą powstanie związku NSZZ Solidarność przy ulicy Zagnańskiej, zostaną złożone kwiaty przez przedstawicieli Zarządu Regionu Świętokrzyskiego i zakładowych organizacji Solidarności.

d3kvbv2

Sympatycy organizacji lewicowych mogą uczestniczyć w pochodzie pierwszomajowym, który o 11.00 wyruszy spod Kieleckiego Centrum Kultury, a następnie przejdzie ulicami Sienkiewicza, Paderewskiego, Solną, aż do kieleckiego Parku Miejskiego.

O godzinie 13.00 na dziedzińcu Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbędzie się 5. Piknik Europejski zorganizowany z okazji 5. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Pochód pierwszomajowy wyruszy przed południem także z Parku Fabrycznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jego uczestnicy przemierzą historyczną trasę do ostrowieckiego Rynku. Po drodze w miejscach pamięci narodowej związanych z rewolucyjnymi wystąpieniami robotników lewicowi liderzy będą składać wieńce i wiązanki. Około 11.00 na ostrowieckim Rynku rozpocznie się pierwszomajowy wiec.

d3kvbv2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kvbv2
Więcej tematów