Trwa ładowanie...
d3eh4nb
19-05-2006 14:50

1 czerwca otwarcie Muzeum Zabawek i Zabawy

Kilkanaście różnorodnych wystaw, inauguracyjny
lot Baby Jagi z wieżyczki zegarowej, gry i zabawy na dziedzińcu,
spektakl teatralny i inne atrakcje przygotowano na uroczyste
otwarcie Muzeum Zabawek i Zabawy, które odbędzie się 1 czerwca w
Kielcach - poinformowała dyrektor placówki Jolanta Podsiadło.

d3eh4nb
d3eh4nb

Po latach bezdomności instytucja, która od 1979 roku istniała jako Muzeum Zabawkarstwa, otrzymała od miasta własną reprezentacyjną siedzibę w wyremontowanej XIX-wiecznej kamienicy "Pod Zegarem" przy placu Wolności. Zmieniła też nazwę na Muzeum Zabawek i Zabawy. Kilka miesięcy trwało przenoszenie zbiorów i aranżacja wystaw.

1 czerwca w południe z wieży zegarowej wyleci po raz pierwszy Baba Jaga wyrzeźbiona przez Arkadiusza Latosa, a zamontowana na wieży przez zegarmistrza Bonifacego Komorowskiego. Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" zaprezentuje spektakl "Baśń o rycerzu Gotfrydzie". Dziedziniec muzeum zamieni się w plac zabaw, gdzie dzieci poznają stare gry jak cymbergaj. Na placu przed instytucją czynne będzie wesołe miasteczko.

Na stałych wystawach zaprezentowane zostaną zabawki historyczne, m.in. najcenniejszy, unikatowy eksponat - lalka woskowa z końca XVIII wieku. Eksponowane będą m.in. Orły Górskiego - lalki w strojach piłkarskich, modele samochodów, zabawki drewniane wykonane przez twórców ludowych, pluszowe misie oraz modele redukcyjne. Nowością jest wystawa lalek ze zbiorów kieleckiego Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" eksponowanych na scenie tak, by dzieci mogły pobawić się w teatr.

Szczególne miejsce w muzeum zajmuje wystawa "W żabim świecie pani Ewy" - ekspozycja kolekcji żab ze zbiorów państwa Ewy i Stanisława Rusieckich. Ciekawostką wśród ponad 3,6 tys. przedmiotów w kształcie żab jest pozytywka podarowana kolekcjonerom przez rodzinę Jana Kiepury.

d3eh4nb

W muzeum powstała galeria, w której prezentowane będą prace plastyczne. W przyszłości działalność placówki ma objąć również pobliski plac, który obecnie zajmują kupcy.

Dyrektor zapowiedziała, że bilety do muzeum będą drukowane w limitowanych, kolekcjonerskich seriach. Co miesiąc na bilecie będzie prezentowana inna zabawka z kolekcji muzeum.

1 czerwca bilety wstępu będą bezpłatne. Muzeum będzie czynne codziennie oprócz poniedziałków, od godziny 10 do 18.

Kielecka placówka jest największym muzeum zabawek w Polsce, posiada ponad 28 tysięcy eksponatów, z czego wystawiana jest niewielka część. Powierzchnia wystawiennicza ma ponad 630 metrów kwadratowych.

Muzeum utworzono w 1979 roku z inicjatywy Krajowego Związku Spółdzielni Zabawkarskich w Kielcach. Do jego działalności podstawowej należy: gromadzenie, przechowywanie, konserwacja i udostępnianie dóbr kultury w zakresie zabawkarstwa. W starej siedzibie muzeum odwiedzało rocznie 30 tys. osób.

d3eh4nb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eh4nb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj