1.600 listów w obronie 15‑letniej Sudanki
1.600 listów z prośbą o ułaskawienie
15-letniej Sudanki Mahasin Abaker Fadul, skazanej na karę
chłosty za urodzenie nieślubnego dziecka, napisali w ciągu 24
godzin uczniowie z częstochowskiego liceum im. Romualda
Traugutta.
Listy, które wysłane będą do władz Sudanu, przez całą dobę pisało 32 licealistów. Zaczęli w piątek, a skończyli w sobotę przed południem. Na pomysł zorganizowania maratonu pisania listów wpadli sami uczniowie. Rozpoczęli go dokładnie w 31. rocznicę pierwszej takiej akcji Amnesty International. Przebieg maratonu można było śledzić w internecie.
Akcja ma na celu zasypanie listami sudańskiego rządu oraz nakłonienie go do zmiany swojej decyzji. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że co trzecia taka akcja przynosi skutek.
"Liczymy, że również nasza akcja powiedzie się. Trudno nam sobie wyobrazić, że 15-letnia dziewczyna, prawie nasza rówieśnica, mogłaby ponieść tak nieludzka karę" - powiedziała inicjatorka akcji Kamila Poliszewska.
_ "Wzywam Pana do wprowadzenia zmian do prawa sudańskiego, aby spełniało ono międzynarodowe standardy, które zostały przez Sudan ratyfikowane. Uważam, że obecne prawo sudańskie skazuje osoby na nieludzkie i poniżające kary, a w niektórych przypadkach tortury. Wzywam Pana do niezwłocznego przemyślenia tej sprawy"_ - pisali uczniowie w jednej z wersji listu, skierowanego do wiceprezydenta Sudanu Alego Osmana Mohameda Taha.
Według informacji Amnesty International, 15-letnia Mahasin Abaker Fadul została skazana na 100 batów za urodzenie nieślubnego dziecka. Skazana nie ma możliwości odwołania się od tego wyroku, choć kara jest sprzeczna ze zobowiązaniami Sudanu dotyczącymi praw obywatelskich i politycznych.
Listy wysłane zostaną do Chartumu. Ze względu na bardzo wysokie koszty korespondencji, w każdej kopercie będzie kilka petycji. Uda się je wysłać dzięki pomocy sponsorów.
Amnesty International to światowy ruch na rzecz praw człowieka. Członkowie organizacji badają i dokumentują przypadki łamania tych praw. Działania AI może poprzeć każdy, m.in. wchodząc na stronę internetową www.amnesty.org.pl