Żenująca wpadka MSZ - pomylili zdjęcia na stronie
Przez co najmniej pół roku na stronach
internetowych polskiego MSZ w niemieckiej wersji językowej tekst
dotyczący Powstania Warszawskiego z 1944 r. opatrzony był
zdjęciami z powstania w getcie stłumionego przez Niemców rok
wcześniej.
Żenującą pomyłkę zauważono dopiero na początku kwietnia i wymieniono fotografie - pisze "Nasz Dziennik". Przedstawiciel firmy Akonet, która stworzyła stronę przyznał jednak, że spółka opracowuje strony na wyraźne sugestie i z materiału, w tym zdjęć, zleceniodawcy. Innymi słowy - podkreśla gazeta - strona została skonstruowana w ówczesnej formie na wyraźne życzenie resortu spraw zagranicznych.
Samo MSZ publicznie deklaruje zdecydowaną walkę z próbami relatywizacji najnowszej historii Polski. Na stronach internetowych ministerstwa w dziale polityka zagraniczna umieszczono nawet specjalny link - przeciw "polskim obozom".
Skoro jednak nawet ministerstwo myli obydwa powstania, podając tekst o jednym (warszawskim) i ilustrując go zdjęcia z drugiego (w getcie), to nie ma co się dziwić, że niemieckie media, niemieccy autorzy, a także niemieccy politycy również maja kłopoty z rozróżnieniem obu wydarzeń - pisze "Nasz Dziennik".
W rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Marek Purowski, naczelnik wydziału portali internetowych w MSZ, w ramach departamentu informacji publicznej i kulturalnej, przyznał, że fakt umieszczenia zdjęć z żydowskiego powstania wraz z tekstem dotyczącym Powstania Warszawskiego był "niefortunny i nie powinien się zdarzyć".