ŚwiatRośnie poziom rzek - Wrocław ogłasza stan alarmowy

Rośnie poziom rzek - Wrocław ogłasza stan alarmowy

Władze Wrocławia ogłosiły alarm przeciwpowodziowy. Niebezpiecznie wzbierają tam Bystrzyca, Ślęza i Oława. Stany alarmowe przekroczone są w 19 miejscach regionu. IMGW wydał ostrzeżenia dla województw: wielkopolskiego, lubuskiego i dolnośląskiego, przez które Odrą ma przejść fala wezbraniowa, która może prowadzić do podtopień. Na rzece cały czas trwa też walka z zatorami lodowymi. Pracuje tam 15 lodołamaczy, sześć z Niemiec i siedem polskich.

Rośnie poziom rzek - Wrocław ogłasza stan alarmowy
Źródło zdjęć: © PAP

10.01.2011 | aktual.: 10.01.2011 19:15

Stan alarmowy przekroczyły trzy wrocławskie rzeki. Na Bystrzycy w Jarnołtowie i na Ślęzy woda płynie 59 centymetrów powyżej alarmowej kreski. Na Oławie poziom przekroczony jest o 34 centymetry.

Z powodu ocieplenia i odwilży w kilku miejscach regionu doszło do lokalnych podtopień. Woda zalała niektóre odcinki dróg gminnych, ale wszystkie są przejezdne.

Rośnie poziom Wisły - lodołamacze w akcji

Po południu poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 604 cm, czyli 54 cm ponad stan alarmu, a w Kępie Polskiej 452 cm, czyli 2 cm powyżej stanu alarmu. W ciągu ostatniej doby poziom rzeki w Wyszogrodzie wzrósł o 5 cm, a w Kępie Polskiej o 8 cm.

Na Wiśle Od Włocławka do Dobrzynia nad Wisłą (Kujawsko-Pomorskie) nadal pracują lodołamacze, które od soboty kruszą tam pokrywę lodową. W Płocku, w zależności od sytuacji na rzece, lodołamacze spodziewane są w połowie, najpóźniej pod koniec przyszłego tygodnia.

Zadaniem czterech dużych lodołamaczy jest utworzenie w pokrywie lodowej rynny o szerokości od 400 do 600 metrów, która umożliwi swobodne spływanie wody i kry z górnego biegu Wisły. Dwa lodołamacze o mniejszej mocy rozkruszają lodowe tafle, dopływające do jazów tamy we Włocławku.

Grubość lodu na Zalewie Włocławskim, który jest największym sztucznym zbiornikiem w Polsce, wynosi 25-30 cm, a miejscach dochodzi do pół metra.

W najbliższych dniach można spodziewać się dalszego, stopniowego wzrostu poziomu Wisły w okolicach Wyszogrodu i Kępy Polskiej, ale dobowy przybór rzeki nie powinien przekroczyć kilku centymetrów. W przypadku ochłodzenia wzrost poziomu rzeki będzie się zmniejszał.

W siedmiu nadwiślańskich gminach powiatu płockiego: Słubice, Mała Wieś, Wyszogród, Bodzanów, Słupno, Nowy Duninów i Gąbin obowiązuje wciąż alarm powodziowy, wprowadzony tam na początku grudnia 2010 r.

Ocieplenie utrzyma się jeszcze kilka dni

Małgorzata Tomczuk synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada, że ocieplenie utrzyma się co najmniej przez kilka najbliższych dni. Okresami mogą wystąpić niewielkie opady śniegu- głownie na Mazurach i Suwalszczyźnie. W pozostałej części kraju będą to jednak opady deszczu, deszczu ze śniegiem bądź marznącego deszczu. W ciągu dnia na terenie niemal całego kraju będą temperatury dodatnie.

W nocy słupki rtęci będą spadać nieznacznie poniżej zera. A rano termometry pokażą tam plus cztery stopnie. Mieszkańcy centralnej Polski mogą spodziewać się około jednego stopnia na plusie.

Przekroczone stany alarmowe

Wraz z ociepleniem hydrolodzy odnotowują wzrosty poziomu wody w polskich rzekach. Jak informuje Mirosław Samulski, dyżurny hydrolog IMGW w wielu przypadkach przekroczone są stany ostrzegawcze, a lokalnie także alarmowe. W dorzeczu Wisły jest ich osiem. Gorsza sytuacja panuje w dorzeczu Odry, tam stany ostrzegawcze i alarmowe przekroczone są w 42 miejscach.

Niebezpiecznie jest na dolnej Odrze, dolnej Warcie i dolnej Noteci, gdzie spływanie wody utrudnia lód, mogący powodować zatory. Zdaniem hydrologów poziom wody na Odrze w jej środkowym i dolnym biegu będzie dalej wzrastać za sprawą zasilających ją dopływów, które przybrały po ostatnich roztopach. W dorzeczu Wisły najtrudniejsza sytuacja na rzece występuje przed zbiornikiem Włocławek oraz na Bugu.

Sprawdź prognozę w serwisie: Pogoda

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)