Trwa ładowanie...
dk7grw9
Defence24IAR

Żywność drożeje, wkrótce boleśnie to odczujemy

Na świecie rosną ceny surowców. W Polsce bardziej odczujemy to po świętach - twierdzi "Rzeczpospolita". W ciągu roku cukier podrożał o niemal 70%, a kakao o dwie trzecie. Od dwóch miesięcy drożeją też produkty mleczarskie. Na przykład chude mleko w proszku jest teraz o prawie 50% droższe niż przed rokiem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Żywność drożeje, wkrótce boleśnie to odczujemy
(AFP)
dk7grw9

Wzrost cen na światowych giełdach jest zawsze odczuwalny z opóźnieniem i nigdy w takich rozmiarach - uspokaja główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska Jacek Wiśniewski. Jednak podwyżki są już zauważalne. W pierwszym półroczu w Polsce herbata podrożała o 7%, a słodycze od 5% do 10%.

Według "Rzeczpospolitej", polskich konsumentów przed znacznymi podwyżkami ratują zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Dla handlowców to najważniejszy okres w roku. Nie chcą odstraszać klientów, dlatego wiele podwyżek biorą na siebie i rezygnują na przykład z części marży.

"Rzeczpospolita" pisze, że przyczyną podwyżek jest wzrost popytu - więcej produktów mleczarskich kupuje Rosja oraz kraje latynoamerykańskie. Rekordowo drogie surowce to także efekt słabych zbiorów w niektórych krajach, na przykład herbaty oraz ziarna kakaowego.

dk7grw9

Podziel się opinią

Share

dk7grw9

dk7grw9
Więcej tematów