Trwa ładowanie...
dd5y7lh
Defence24IAR

Żywność drożeje, wkrótce boleśnie to odczujemy

Na świecie rosną ceny surowców. W Polsce bardziej odczujemy to po świętach - twierdzi "Rzeczpospolita". W ciągu roku cukier podrożał o niemal 70%, a kakao o dwie trzecie. Od dwóch miesięcy drożeją też produkty mleczarskie. Na przykład chude mleko w proszku jest teraz o prawie 50% droższe niż przed rokiem.
Share
Żywność drożeje, wkrótce boleśnie to odczujemy
Źródło: AFP
dd5y7lh

Wzrost cen na światowych giełdach jest zawsze odczuwalny z opóźnieniem i nigdy w takich rozmiarach - uspokaja główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska Jacek Wiśniewski. Jednak podwyżki są już zauważalne. W pierwszym półroczu w Polsce herbata podrożała o 7%, a słodycze od 5% do 10%.

Według "Rzeczpospolitej", polskich konsumentów przed znacznymi podwyżkami ratują zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Dla handlowców to najważniejszy okres w roku. Nie chcą odstraszać klientów, dlatego wiele podwyżek biorą na siebie i rezygnują na przykład z części marży.

"Rzeczpospolita" pisze, że przyczyną podwyżek jest wzrost popytu - więcej produktów mleczarskich kupuje Rosja oraz kraje latynoamerykańskie. Rekordowo drogie surowce to także efekt słabych zbiorów w niektórych krajach, na przykład herbaty oraz ziarna kakaowego.

dd5y7lh

Podziel się opinią

Share
dd5y7lh
dd5y7lh
Więcej tematów