Trwa ładowanie...
d3iiffe
25-12-2012 00:55

"Żywa szopka" w Krakowie i życzenia bożonarodzeniowe kard. Stanisława Dziwisza

Żywą szopkę i jasełka zaprezentowali w późny wigilijny wieczór w Krakowie oo. franciszkanie. Przed pasterką życzenia zabranym złożył kard. Stanisław Dziwisz, który mówił, że dni Bożego Narodzenia są "dniami radości, pogody, ponieważ rodzą się z miłości".

d3iiffe
d3iiffe

Metropolita krakowski życzył wszystkim, aby "nasze życie było bardziej radosne, pogodne, żebyśmy się wzajemnie miłowali, nie obrzucali się słowami, które nie przystojną człowiekowi".

- Żebyśmy się nie kłócili i budowali lepsze jutro naszej ojczyzny, lepsze jutro naszego domu, żeby rodziny żyły w jedności, żeby się nie rozchodziły, żeby ludzie nie musieli wyjeżdżać zagranicę szukać pracy, aby jej mieli pod dostatkiem w naszej ojczyźnie - dodał kard. Dziwisz.

Na placu przy bazylice oo. franciszkanów naprzeciwko "Okna papieskiego" zbudowano "żywą szopkę". Pojawiły się w niej Maryja, Józef, dzieciątko Jezus, pastuszkowie oraz żywe zwierzęta: osiołek, lama, owca i wielbłądy.

W wigilijny wieczór licznie zgromadzeni mieszkańcy Krakowa mogli obejrzeć jasełka w wykonaniu franciszkańskich kleryków. Po życzeniach i opłatku, przy dźwiękach kolęd rozpoczęła się procesja z dzieciątkiem do bazyliki oo. Franciszkanów, a o północy - pasterka.

d3iiffe

W pierwszy dzień Bożego Narodzenia o godz. 14 po raz kolejny będzie można zobaczyć jasełka w wykonaniu braci franciszkanów oraz pokolędować z zespołem "Fioretti". Potem rozpocznie się kolędowanie z Duszpasterstwem Rodzin i Ministrantów działającym przy kościele Karmelitów Bosych, a wieczorem z kapelą "Góralska Hora" ze Szczyrku.

W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia o godz. 14 będzie można obejrzeć jasełka przygotowane przez Niezależne Domostwo San Damiano z Chęcin, potem jasełka w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie a następnie wystąpi Krakowski Chór Młodzieżowy "Płomień" pod dyrekcją Marii Krawczyk.

Na wieczór zaplanowano koncert Jacka Wójcickiego z zespołem oraz duetu Galicja (Lidia Jazgar i Ryszard Brączek), a także Pauliny Kopeć, Renaty Świerczyńskiej i Piotra Piecha.

Tradycja "żywych szopek" sięga średniowiecza. Po raz pierwszy taką szopkę zorganizował w 1223 r. we włoskim Greccio św. Franciszek z Asyżu. Chciał w ten sposób pokazać prostotę, ubóstwo i pokorę, które towarzyszyły przychodzącemu na świat Chrystusowi. W Krakowie pierwsza "żywa szopka" została przygotowana przez franciszkanów w 1992 r.

d3iiffe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3iiffe
Więcej tematów